Світовий банк в оновленому прогнозі погіршив прогноз світового ВВП з 4,1% до 2,9% через російську війну проти України, яка посилила загрозу стагфляції економіки світу.
Про це йдеться в оновленому звіті Global Economic Prospects від Світового банку.
Війна проти України призводить до високих цін на сировину, пояснює СБ, посилює перебої в постачанні, продовольчу кризу та бідність, підбурює інфляцію, сприяє погіршенню фінансових умов, посилює фінансову вразливість та посилює невизначеність політики.
Прогнози зростання в країнах, що розвиваються, цьогоріч було знижено з 4,6% до 3,4% через негативні побічні ефекти від російського вторгнення в Україну. Аналітики зауважують, що наслідки війни нівелюють будь-яку короткострокову вигоду для країн-експортерів сировини через підвищення цін на енергоносії.
Відновлення в наступному році також не прогнозується: світове зростання лише незначно підвищиться до 3% у 2023 році (у попередньому прогнозі очікувалося зростання у 3,2%), оскільки такі чинники як високі ціни на сировину та посилення монетарної політики триватимуть надалі.
У Світовому банку підкреслюють, що існує багато ризиків для чинного прогнозу – зокрема, посилання "геополітичної напруженості", зростання загрози стагфляції та фінансової нестабільності, проблеми у постачанні та погіршення продовольчої безпеки.
Глобальна інфляція стрімко зросла з найнижчого рівня в середині 2020 року через відновлення світового попиту, нестачі пропозиції та зростання цін на продукти харчування та енергоносії, особливо після вторгнення Росії в Україну. Ринки очікують, що інфляція досягне піку в середині 2022 року, після чого уповільниться і залишиться на високому рівні.
При цьому економічне зростання рухається в протилежному напрямку: воно різко скоротилося з початку року і, як очікується, залишиться нижче середнього рівня 2010-х років до кінця десятиліття.
"У світлі цих подій ризик стагфляції, поєднання високої інфляції та повільного зростання, зріс", – пише Світовий банк.
Зазначається, що відновлення від стагфляції 1970-х років вимагало різкого підвищення процентних ставок чільними центральними банками з розвиненою економікою для сповільнення інфляції, що спричинило рецесію та низку фінансових криз у країнах з економікою, що розвивається.
Аналітики попереджають, що такі країни можуть знову зіткнуться з серйозними проблемами через підвищену фінансову вразливість та ослаблення фундаментальних факторів зростання.
Крім того, вважають у Світовому банку, негативні наслідки війни будуть найбільш серйозними для Європи та Центральної Азії, де, за прогнозами, виробництво різко скоротиться цьогоріч. Зростання виробництва сповільниться в усіх інших регіонах, крім Близького Сходу та Північної Африки, де переваги вищих цін на енергоносії для експортерів переважать негативний вплив цих цін на економіку інших країн регіону.
Оцінка СБ свідчить про те, що викликаний війною сплеск цін на енергоносії може знизити світове виробництво на 0,8% за два роки.
Інші Новини
Запорізькій ОВА виділили додаткові 203 млн грн на будівництво укріплень
Кабінет міністрів перерозподілив кошти і спрямував додаткове фінансування укріплень на Запоріжжі. Про це заявив представник уряду в парламенті Тарас Мельничук....
Бізнесу дозволили імпортувати 60% електроенергії щоб уникнути графіків відключень
Кабінет Міністрів дозволив не застосовувати графіки відключення світла для бізнесу, який імпортуватиме 60% електроенергії для власних потреб, а не 80%,...
“Укренерго” оприлюднило графіки відключень на середу
В Україні у середу, 27 листопада, продовжать діяти графіки відключення електроенергії. Світло будуть вимикати протягом усього дня. З посиланням на...
Defense Express підрахували запаси Storm Shadow у Британії, Франції та інших країнах
Україна періодично отримує від країн-партнерів крилаті ракети Storm Shadow/SCALP. Однак скільки саме ракет було передано, та скільки залишилось у партнерів...
Опитування показало, що більшість українців за початок переговорів про заморожування війни
Більшість українців вважають, що війна, розв’язана Росією проти України триватиме ще понад рік. При цьому думки про те, що потрібно...
Уряд Норвегії планує збільшити допомогу Україні ще на 3 млрд доларів
Уряд Норвегії після консультацій з опозицією пропонує збільшити допомогу Україні в 2025 році до 30 мільярдів норвезьких крон ($2,7 млрд)...
Average Rating