Російська війна проти України викрила парадокс. З одного боку, вона демонструє, що західний міжнародний порядок, створений після Другої світової і переосмислений після Холодної війни, почав розсипатися. Але з іншого – Захід показав, що він більш згуртований і твердий у своїй відповіді, ніж можна було очікувати. Про це пише в статті для The Economist спеціальний радник аналітичного центру Institut Montaigne і колишній посол Франції у Сирії Мішель Дюкло.
Цілком можливо, що президенти Еммануель Макрон і Джо Байден обговорювали цей парадокс під час зустрічі цього місяця.
«Війна стала кінцем ілюзії про те, що існує по-справжньому глобальний ліберальний порядок. Багато країн на глобальному Півдні не хочуть виступати проти Росії, попри факт, що принципи суверенітету, територіальної цілісності і відмови від агресії поставлені на кін. Образи на Захід, посилені повільним розподілом вакцин під час пандемії COVID-19, провокує це тривожне невдоволення базовими принципами Статуту ООН», – йдеться в статті.
Він також додає, що російська війна проти України також дала зрозуміти: всі епітафії по ліберальному міжнародному порядку були засновані на помилкових припущеннях. Захід показав, що він здатен давати відсіч і домінувати над міжнародними фінансовими мережами і експортом високих технологій в Росію. Загроза вторинних американських санкцій проти ключових китайських компаній завадила Китаю передати Росії значну військову чи економічну підтримку.
А перевага озброєння, яке надали США, Велика Британія, Франція і інші країни високо мотивованим українським солдатам, сильно вплинула на ситуацію на полі битви. Автор особливо відзначає роль американських систем HIMARS і французьких гаубиць Ceasar. Однак, він застерігає західних лідерів від плекання ілюзій.
«Більшість умов, через які Владімір Путін розраховував на слабку відповідь Заходу на його вторгнення, будуть і далі існувати. По-перше, ліберальна демократія зазнала удару в Америці і Європі. По-друге, відносне скорочення західної військової, дипломатичної і політичної сили продовжиться на відміну від впливу Китаю і інших держав на зразок Індії чи Індонезії, які зараз на підйомі. По-третє, економічний вплив G7 скоротиться ще більше. І по-четверте, образи глобального Півдня на розвинені країни нікуди не зникнуть», – пише Дюкло.
Він наголошує, що західні лідери, а в першу чергу президенти Франції і США, повинні винести один головний урок з описаного вище парадоксу. Захід візьме гору протистоянні з Путіним, яке de facto відбувається. Але це не означає, що відбудеться відновлення світового порядку під контролем Заходу. Настав час запропонувати нове бачення «друзям в інших куточках».
Дюкло наголошує, що відновлення довіри між Північчю і Півднем повинне стати пріоритетом. Кліматичні переговори минулого місяця, які пройшли в Шарм ель-Шейху, були втраченою нагодою. Суперечки через відшкодування втрат і шкоди, завданих зміною клімату, відволікли увагу від гострих питань, таких як пришвидшення зусиль декарбонізації.
Французький дипломат підкреслює, що Захід повинен мати змогу об’єднатися з глобальним Півднем у широку коаліцію, щоб розібратися зі зміною клімату, просувати охорону здоров’я, боротися з корупцією, покращити рівень освіти і підтримати розвиток загалом. Макрон описав потенційний план для такої співпраці під час своєї промови на Генеральній асамблеї ООН. Він розкритикував спробам розділити світ через російську війну проти України і наголосив, що існує «спільна відповідальність» допомогти найбільш вразливим включно з Пакистаном і Сомалі.
Захід також повинен більше зосередитися на своїх відносинах з «середніми силами», такими як Туреччина, Саудівська Аравія і, найважливіше, Індія. Вага, яку вони здобули в глобалізованому світі, дозволяє їм будувати власні економічні зв’язки з Росією, не боячись помсти Європи чи Америки.
«Подумайте про те, як Індія купує нафту, Туреччина приймає російський капітал, а Саудівська Аравія дратує США, підтримуючи рішення ОПЕК+ скоротити квоти на видобуток нафти. Ця трійця допомогла затягнути війну, скоротивши ізоляцію Росії. Але вони також можуть бути корисними посередниками з Кремлем, як стало зрозуміло на саміті G20, який пройшов на Балі минулого місяця. Захід повинен працювати з середніми силами, щоб приборкати Путіна. Ці ж сили повинні прийняти свою важливу роль в новому геополітичному порядку», – пояснює Дюкло.
Він також зауважує, що західні країни повинні навести порядок в себе вдома. Їм варто добиватися відновлення поваги до принципу відмови від агресії, як того вимагає Статут ООН.
«Багато хто на глобальному Півдні схильні толерувати агресію Росії, тому що побачили лицемірство в західній критиці (вони вказують на військові інтервенції в Ірак, Лівію тощо)», – пояснює французький дипломат.
Він радить США приєднатися до Франції і Великій Британії, ставши відкритими для розширення Ради безпеки ООН. Також ці три країни не повинні зловживати своїм правом вето в Раді безпеки, як це постійно робить Росія.
«Щоб подати сигнал про новий підхід, лідери США, Великої Британії, Франції і інших західних країн повинні виступити зі спільною заявою, щоб прояснити свої цілі у війні, яка триває в Україні. Вони повинні підтримувати Україну і її уряду у зусиллях відновити територіальну цілісність, а також допомогти країні зберегти свою безпеку навіть після завершення війни. І Захід повинен знайти способи подбати, щоб російське вторгнення в Україні було належним чином переслідуване в міжнародному суді», – йдеться в статті Дюкло.
На думку французького експерта, встановлення нових форм принципової міжнародної співпраці – це єдиний спосіб розв’язати парадокс, який викрила російська війна проти України.
Інші Новини
Остін підтвердив передачу від США протипіхотних мін Україні
Міністр оборони США Ллойд Остін підтвердив, що адміністрація Джо Байдена відправить та дозволить Україні використовувати американські протипіхотні міни для боротьби...
США оголосили про пакет військової допомоги для України на $275 млн
Сполучені Штати Америки у середу, 20 листопада, оголосили про новий пакет військової допомоги Україні. Озброєння буде надано на суму 275...
Путін другий тиждень не з’являється на публіці через ескалацію навколо України – росЗМІ
Російський диктатор Володимир Путін востаннє з'являвся на публіці майже два тижні тому, проте Кремль публікує відкладені звіти про його зустрічі,...
У МЗС вважають “інформаційним нагнітанням” попередження посольств про можливі обстріли
У МЗС України заявили про "інформаційне нагнітання" після того, як стало відомо про перехід на дистанційну роботу посольства США та...
Зеленський обговорив з прем’єром Польщі нову допомогу та рух до ЄС
Президент України Володимир Зеленський провів телефонну розмову з прем’єр-міністром Польщі Дональдом Туском. Зеленський, згідно з повідомленням, подякував Туску за його...
КНДР відправила генерала керувати своїми військами в Росії – WSJ
Північна Корея відправила генерал-полковника Кім Йон Бока, щоб той очолив війська КНДР в Росії, цей генерал є одним з 10...
Average Rating