Об'єднані Арабські Емірати стали ключовим центром торгівлі російським золотом після того, як західні санкції через вторгнення в Україну перерізали традиційніші експортні маршрути Росії. Про це, з посиланням на Reuters.
Митні дані про майже тисячу поставок золота за рік з початку війни показують, що держава Перської затоки імпортувала 75,7 тонни російського золота на суму 4,3 млрд доларів – порівняно з 1,3 тоннами у 2021 році.
Наступними за величиною напрямками були Китай та Туреччина, що імпортували близько 20 тонн кожна у період з 24 лютого 2022 року по 3 березня 2023 року. За даними за цей період, ці три країни припадало 99,8% експорту російського золота.
Заборона на російське золото
Через кілька днів після вторгнення в Україну багато транснаціональних банків, логістичних компаній та переробників дорогоцінних металів припинили роботу з російським золотом, яке зазвичай відправляли до Лондона, центру торгівлі та зберігання золота.
Лондонська асоціація ринку дорогоцінних металів заборонила російські зливки, виготовлені з 7 березня 2022 року, а до кінця серпня Великобританія, Європейський Союз, Швейцарія, США, Канада та Японія заборонили імпорт російських золотих зливків.
Однак, дані про експорт показують, що російські виробники золота швидко знайшли нові ринки збуту в країнах, які не ввели санкції проти Москви, таких як ОАЕ, Туреччина і Китай.
Луї Марешаль, експерт Організації економічного співробітництва та розвитку з пошуку джерел золота, сказав, що існує ризик того, що російське золото може бути переплавлене, а потім повернеться на ринки США та Європи із замаскованим походженням.
"Якщо надходить російське золото, переплавляється місцевим афінажером, закуповується місцевим банком або трейдером, а потім продається на ринку, у вас є ризик, – сказав він. – Ось чому проведення належної обачності відіграє важливу роль для кінцевих покупців, які бажають переконатися, що вони дотримуються режими санкцій".
Центр процвітання торгівлі золотом
Митні дані з Росії показують експорт у розмірі 116,3 тонни в період з 24 лютого 2022 року по 3 березня цього року, хоча консультант Metals Focus оцінює, що Росія виробила 325 тонн золота у 2022 році.
Решта золота, здобуте в Росії, швидше за все, або залишилося в країні, або було експортовано за угодами, які не відображені у звітах.
Більшість поставок російського золота до Китаю йшла через Гонконг. Міністерство закордонних справ Китаю заявило, що співпраця країни з Росією "не повинна зазнавати зриву або примусу з боку будь-якої третьої сторони".
Тим часом, в ОАЕ вже давно процвітає золота промисловість. Торгові дані показують, що в період з 2016 до 2021 року країна імпортувала в середньому близько 750 тонн чистого золота на рік, а це означає, що постачання, зазначені в російських звітах, становлять лише близько 10% його імпорту.
ОАЕ є великим експортером злитків та ювелірних виробів.
Ціни зі знижкою
Менеджер однієї компанії, яка надсилала великі обсяги російського золота в ОАЕ, повідомив, що російські фірми продавали там зливки зі знижкою близько 1% до світових еталонних цін, пропонуючи стимул для торгівлі.
Менеджер, який говорив на умовах анонімності, сказав, що більшість золота, яке його фірма відправляла в ОАЕ, призначалася для афінажних заводів, де воно буде переплавлено.
У багатьох випадках у митних документах вказані лише відправники вантажу або торговці, що беруть участь в угодах, а не кінцевий покупець, яким може бути переробник, ювелір або інвестор.
Записи показують, що найбільшим переробником російського золота, що експортується в ОАЕ, була Temis Luxury Middle East, дочірня компанія французької логістичної компанії Temis Luxury у Дубаї, яка брала участь у відвантаженні 15,6 тонн на суму 863 млн доларів з квітня 2022 року по 3 березня.
Європейські санкції зазвичай не поширюються на зарубіжні дочірні компанії, тому європейські фірми, чиї дочірні компанії брали участь у постачанні російського золота в ОАЕ, Туреччину чи Гонконг, не обов'язково порушували будь-які закони, вважає Тан Албайрак, юрист із санкцій у Reed Smith у Лондоні.
У Гонконгу більшість поставок російського золота обробляла китайська логістична компанія Vpower Finance Security Hong Kong Ltd. Згідно з документами, у період з травня 2022 року по 3 березня вона була причетна до імпорту 20,5 тонни золота на суму 1,2 млрд доларів.
Прагнучи ще більше ізолювати Росію, Вашингтон попередив країни, у тому числі ОАЕ та Туреччину, що вони можуть втратити доступ до ринків G7, якщо вестиму справу з організаціями, на які поширюються санкції США.
Нагадаємо, російські зливки золота, заблоковані "Великою сімкою" та Європейським Союзом після вторгнення в Україну, знаходять нові шляхи на світовому ринку. Це було проблемою для російської золотодобувної промисловості, оскільки її власний ринок не може поглинути щорічний обсяг металу 20 млрд доларів. З того часу багато логістичних фірм і продавців, включаючи дрібних гравців у цій галузі, почали займатися торгівлею російськими зливками через країни, які не мають обмежень. Замість масових поставок до Лондона російське золото тепер прямує частинами в країни, такі як Об'єднані Арабські Емірати, Гонконг та Туреччина.
Інші Новини
Безробітні в Україні назвали, яку зарплату хотіли б отримувати
Середня зарплата в Україні перевищила 20 тисяч гривень. Більшість безробітних готові отримувати менше. Про це йдеться у дослідженні ринку праці...
Понад третина українських роботодавців планують підвищення зарплат – дослідження
Ринок праці в України відчуває гострий дефіцит кадрів, високим є відсоток попиту на висококваліфікованих спеціалістів певних професій. Але тільки 35%...
В Україні фасуватимуть швейцарські ліки від раку
Україна уклала угоду зі швейцарським фармацевтичним гігантом Roche (F. Hoffmann-La Roche) про локалізацію виробництва препаратів проти раку легень та грудної...
Швеція запускає нову ініціативу для підтримки українських вчених
У рамках конференції з відновлення України стартувала міжнародна ініціатива – Коаліція з питань науки, досліджень та інновацій в Україні. Однією...
“Укрзалізниця” отримає 54 млн євро від ЄБРР: на що спрямують кошти
"Укрзалізниця" та Європейський банк реконструкції та розвитку (ЄБРР) досягли згоди та оголосили про дві масштабні грантові угоди за підтримки ЄС...
Україна та Світовий банк запускають програму для підготовки проєктів відбудови
Уряд України підписав зі Світовим банком угоду про запуск п'ятирічної програми PREPARE Ukraine загальним обсягом $200 млн, яка покликана профінансувати...
Average Rating