Read Time:4 Minute, 2 Second

Директор ЦРУ Білл Бернс нещодавно розмірковував про те, яка доля може очікувати лідера найманців Євгена Пригожина, який підняв короткочасний заколот у Росії у червні. За його словами, Володимир Путін «зазвичай вважає, що помста – це страва, яку краще подавати холодною». Про це з посиланням на The Economist.
"З мого досвіду, Путін – справжній апостол відплати, тому я буду здивований, якщо Пригожин уникне покарання" , – сказав директор ЦРУ.

23 серпня, рівно через два місяці після заколоту найманців, упав літак Пригожина. Бізнес-джет Embraer ватажка найманців "Вагнер" піднявся на висоту майже 9 тисяч метрів і раптово впав у Тверській області неподалік Москви після менш ніж 30 хвилин польоту. Усі 10 людей на борту загинули, а сам Пригожин перебував у списку пасажирів. Один із командирів "Вагнера" Дмитро Уткін, який очолював колону під час маршу на Москву в червні, теж був у списку пасажирів.
Причини катастрофи наразі невідомі. Очевидці повідомляли, що чули вибухи перед інцидентом, що дало привід припустити, що літак міг бути збитий засобами протиповітряної оборони. Однією з версій, хоча деякі з інтернет-коментаторів схильні в це вірити, залишається те, що це був нещасний випадок.
З 3 травня Україна здійснила 15 безпілотних атак на Москву та прилеглу територію, включаючи удари протягом семи ночей поспіль до 23 серпня. Місцева протиповітряна оборона, можливо, була у напруженому стані. 2020 року Іран збив український авіалайнер у Тегерані в період підвищеної готовності.
"Але малоймовірно, що російські оператори радарів сплутають літак з дроном: дрони повільніші, менше і летять нижче" , – пише The Economist.

Високопоставлене джерело в українській розвідці повідомило, що деякі діячі Росії бажали смерті Пригожина. Серед них, зокрема, російський міністр оборони Сергій Шойгу, який став частою мішенню гнівних відеозвернень ватажка найманців «Вагнера». Проте така операція не могла відбутися без дозволу самого Володимира Путіна.
«Я точно не знаю, що сталося, але я не здивований. Мало що відбувається в Росії, чого не варто Путін» , – сказав президент США Джо Байден.

Бернс був не єдиним шпигуном, що передвіщав Пригожину неприємності. У червневому інтерв'ю начальник ГУР Кирило Буданов стверджував, що ФСБ отримала завдання вбити бунтівника.
Примітно, що авіакатастрофа сталася в день ширшої відплати. 23 серпня генерал Сергій Суровікін, який до січня очолював війська Росії у війні проти України, був звільнений з посади командувача повітряно-космічними силами РФ. Генерал Суровікін був тісно пов'язаний із Пригожиним і потрапив під підозру у пособництві заколоту. Повідомлялося, що генерал перебуває під домашнім арештом.
The Economist припускає, що смерть Пригожина, ймовірно, вплине на лінію фронту в Україні. Начальник російського Генрштабу генерал Валерій Герасимов, якого Пригожин регулярно критикував, «вніс певний порядок у військовий хаос минулого року», – каже Джон Форман, який до минулого року обіймав посаду аташе з оборони Великобританії в Москві. Сили «Вагнера» не брали участь у боях з того часу, як вони очолили зусилля щодо окупації Бахмута. За словами Формана, після того, як Україна перейшла в наступ, ударні підрозділи "Вагнера" втратили свою важливість, а політично ненадійні солдати стали менш бажаними в окопах.

Вплив на африканські країни, де «Вагнер» був і залишається активним, невизначено. За повідомленнями, Пригожин перебував у Африці, намагаючись перешкодити ГРУ витіснити його з континенту. «Вагнер» – не єдина організація найманців на континенті, і африканським лідерам, яким потрібна груба сила, буде байдуже, чи підпорядковуватимуться російські війська Пригожину чи іншому кремлівському функціонерові.
«Найбільші хвилювання будуть усередині Росії. Якщо Пригожин був убитий за наказом Путіна, це зміцнить імідж президента як мстивого силовика, готового знехтувати процедурою та законом» , – йдеться у статті.

Вперше він привернув увагу російської громадськості на посаді президента пам'ятною обіцянкою «ловити в туалетах» та «мочити у сортирах» чеченців. У наступні роки його вороги страждали від дедалі більше екзотичних методів нападів та вбивств: від радіоактивного ізотопу, підсипаного в чай, до нервово-паралітичної речовини, намазаної на дверні ручки та труси. Все це мало залякати потенційних опонентів.
Але ці методи також підірвали уявлення про те, що Росія є нормальною державою, викриваючи режим Путіна як мафіозну структуру, керовану особистими примхами і кровною помстою. Саме існування «Вагнера» – приватної армії, формально забороненої російським кримінальним кодексом, – свідчило про недовіру Путіна до регулярних державних інститутів та його ставку на неформальні зв'язки» , – пише The Economist.

Смерть Пригожина може допомогти укріпити владу Путіна. Але вона також може зміцнити міф про лідера «Вагнера» як справжнього патріота та дестабілізувати провоєнний електорат, відштовхнувши його послідовників та прихильників.
«Вбивство… матиме катастрофічні наслідки. Люди, які наказали, зовсім не розуміють настроїв в армії та морального духу» , – попередив пов'язаний з «Вагнером» гурт Gray Zone на своєму каналі в Telegram.

У той час, коли розгорталася драма, Путін виступав на мітингу у Курську, вітаючи перемогу радянських військ над німецькими загарбниками 80 років тому. Російська прокуратура, яка швидко припинила розслідування заколоту Пригожина після того, як він погодився на угоду про заслання до Білорусі, поспішила розпочати розслідування за фактом порушення «правил повітряного руху та безпеки польотів». Російська громадськість може дізнатися, що це була помилка пілота чи несправність літака, що спричинило загибель ватажка «Вагнера». У Росії ніхто не очікує, що йому скажуть правду.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Попередня новина Як змінилося життя українців за роки Незалежності
Наступна новина Верховна рада денонсувала ще три угоди з Росією та СНД