У 2021 ми називали українців "нацією утомлених оптимістів", у 2022 – "нацією впертих оптимістів". У 2023 р. дослідницька компанія Gradus Research повторила традиційне опитування до Дня Незалежності, аби дізнатися, якою Україна буде зустрічати своє 32-річчя незалежності. І порівняти найважливіші зміни в оцінці життя в Україні із довоєнним періодом та навіть із 1996 роком.
Ще до початку повномасштабної агресії Gradus Research повторивши питання, які були задані Інститутом соціології НАН України у 1996 році. Тоді оцінка настроїв суспільства відбувалася у рамках чотирьох блоків — безпека, розвиток, моральність та емоційність. Кожен блок містив протилежні (дихотомічні) вислови, і респонденти мали віднести свій відповідь до одного із двох полюсів. Наприклад, чи є життя в Україні небезпечним чи безпечним.
У рамках кожного з цих блоків відбулася суттєва динаміка навіть у порівнянні з довоєнною годиною. Війна ж стала каталізатором і значно пришвидшила ті тренди, що тільки вимальовувалися. Іншим спільним характерним моментом у всіх блоках є також зменшення невизначеності в оцінках.
Так, блок безпеки є найбільш стійким. Життя в Україні сприймається респондентами (із величезним драматичним перевагою), як мінливе, небезпечне, складне, нестабільне та неспокійне. І якщо перед війною і навіть на початку війни тренд позбавлявся таким, проте рівень наближення до полюса опасности був менш виявленим, то зараз (у серпні 2023) показники рівня оціночної опасності наблизилися до показників 1996 року, а іноді й перевищили їх. Хоча від початку повторних замірів саме 1996 рік позбавлявся у сприйнятті українців найнебезпечнішим за всіма цими параметрами.
У блоці Розвиток ми бачимо більш життєствердну динаміку. Тут респонденти вибирали серед полюсів Активне – Пасивне, Прогресивне – Консервативне, Розумне – Нерозумне, Правильне – Неправильне, Будівниче – Руйнівне.
Порівняно з 1996 роком українці почали приймати життя в Україні, як значно активніше, прогресивніше і розумніше. Війна і тут має негативний вплив на оцінки, проте за цими трьома категоріями все ж таки позитивний полюс продовжує переважати. Проте, як у 1996 році, так і зараз переважають оцінки нашої життя, як неправильної та руйнівної.
Цікаво, що початок війни викликав у респондентів відчуття будівничої та правильної життя, проте станом на зараз цей ефект монолітизації суспільства, схоже, минає.
У блоці Моральність видно також, як війна значно підняла відчуття самосвідомості та згуртованості. Проте так само, як і в попередніх категоріях, відмічаємо зростання втоми та відкат до позицій до початку повномасштабної агресії. Тут респонденти оцінювали сприйняття життя за шкалами Людяни – Бездушне, Гідне – Негідне, Вільне – Невільне, Відверте – Сховане та Правдиве – Неправдиве.
Найбільш інтенсивні оцінки отримали дві категорії – Людяни та Вільні. І досі ці категорії зберігають великий позитивний баланс і контрастно відрізняються від результатів 1996 року (бо тоді перевага була на боці негативної шкали). Також, більшість респондентів вважають нашу життя зараз гідною. Проте, від початку війни радикально збільшилися оцінки життя в Україні, як прихованого і неправдивого, досягнувши (а іноді і перевищивши) показники 1996 року чи довоєнної години.
У рамках блоку Емоційність респонденти оцінювали життя в Україні за шкалами Різноманітне – Одноманітне, Цікаве – Нецікаве, Оптимістичне – Песимістичне, Щасливе – Нещасливе, Веселе – Невеселі та Радісне – Сумні. І тут ми бачимо за першими трьома змінними радикальне покращення порівняно з 1996 роком – життя в Україні сприймається, як різноманітне, цікаве, оптимістичне. Проте водночас воно – нещасливе, невеселе та сумне.
Це говорити нам, насамперед, про високий рівень емоційної залученості до життя країни, що розподіляється на негативні та позитивні аспекти. Найбільш акцентованими негативними аспектами є небезпека, непрозорість та нечесність, що призводить до відчуття нещастя та суми. Війна додала до цього полюсу ще сприйняття життя в Україні як руйнацію.
Проте позитивний полюс теж демонструє свою сталість та силу – це активна участь у житті країни та відчуття прогресивності, попри важкі випробування війни. Також до цього полюсу відносяться відчуття людяності, волі та гідності. Прояви саме цих цінностей ми побачили і під час Майдану 2014, саме вони продемонстрували найбільшу позитивну динаміку на початку війни та демонструють подальше утримання на позитивному полюсі шкали.
Таким чином активність, людяність, воля та гідність – базові цінності нової соціальної тканини України, які утримують суспільство у стані монолітності та готовності до опору.
Усі ж негативні аспекти можуть бути розцінені, не лише як відображення багатьох криз та випробувань, через які проходило і проходитиме наше суспільство, але й як каталізатори цієї волі до опору та до життя. Адже активність настрою у негативній ситуації завжди означає дію.
2021-2023 роки: опитування були проведені дослідницькою компанією Gradus Research методом самозаповнення анкети у мобільному додатку. Онлайн-панель Gradus відображає структуру населення міст із кількістю мешканців понад 50 тисяч у віці 18-60 років за статтю, віком, розміром населеного пункту та регіоном, за виключенням тимчасово окупованих територій та територій активних бойових дій. періоди досліджень: 26 липня 2021 року (розмір вибірки – 1000 респондентів), 5 серпня 2021 року (розмір вибірки – 1022 респондентів), 6 березня 2022 року (розмір вибірки – 1000 респондентів). 7-8 серпня 2023 року (розмір вибірки – 1100 респондентів).
1996 рік: дані Інституту соціології НАН України, розмір вибірки – 1200 респондентів.
Інші Новини
Україна не прийме жодних компромісів щодо своїх територій – Сибіга в США
Україна, яка продовжує важку боротьбу за виживання, не прийме жодних ініціатив з «половинчастими» рішеннями, які передбачають компроміси щодо нашого суверенітету...
Опитування показало, що 52% українців хочуть завершення війни через переговори
52% українців хотіли б, щоб Україна якнайшвидше домовилася про припинення війни, а 38% вважають, що потрібно воювати до перемоги. З...
Ердоган дав зрозуміти, що не схвалює рішення бити ATACMS по Росії
Президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган дав зрозуміти, що не підтримує рішення США дозволити Україні застосовувати американські ракети ATACMS по території...
В Бундестаг подадуть нову пропозицію щодо Taurus для України
Вільна демократична партія, яка вийшла з керівної коаліції Олафа Шольца, на наступному пленарному тижні винесе на голосування в Бундестазі пропозицію...
У Бундестаг подадуть нову пропозицію щодо Taurus для України
Вільна демократична партія, яка вийшла з керівної коаліції Олафа Шольца, на наступному пленарному тижні винесе на голосування в Бундестазі пропозицію...
Посадовці США непублічно підтвердили удар ATACMS по території РФ
Американські посадовці непублічно підтвердили, що Україна вперше застосувала далекобійні ракети ATACMS по цілях на території Росії. З посиланням на The...
Average Rating