Міжнародне енергетичне агентство (МЕА) прогнозує, що світовий попит на нафту, природний газ і вугілля досягне піку до 2030 року, частково завдяки політиці, яку країни вже ухвалили для просування більш чистих видів енергії та транспорту.
Про це йдеться у новій річній доповіді World Energy Outlook, пише The New York Times.
"Піку використання викопного палива буде недостатньо, щоб зупинити глобальне потепління. Для цього викиди від вугілля, нафти і природного газу повинні впасти майже до нуля. Але вже зараз відбувається масштабна трансформація глобального енергетичного ландшафту", – йдеться у доповіді.
У своєму звіті МЕА заявляє, що до 2030 року на дорогах по всьому світу може бути у 10 разів більше електромобілів, ніж зараз.
А відновлювані джерела енергії, такі як сонячна, вітрова та гідроенергія, зможуть забезпечувати 50 відсотків світової електроенергії, порівняно з 30 відсотками на сьогодні, додає агентство.
Водночас теплові насоси та інші електричні системи опалення можуть витіснити газові та нафтові печі, а глобальні інвестиції у ввітрові електростанції можуть перевищити інвестиції у вугільні та газові електростанції.
"Якщо все це станеться, попит на нафту і газ, найімовірніше, залишиться на рівні трохи вище сьогоднішнього протягом наступних трьох десятиліть, збільшуючись у країнах, що розвиваються, і зменшуючись у розвинених країнах.
Попит на вугілля, найбрудніше з викопних видів палива, почне знижуватися, хоча він може коливатися з року в рік, якщо, скажімо, вугільним електростанціям доведеться частіше працювати під час спеки або посухи", – пише NYT із посиланням на звіт МЕА.
"Перехід на чисту енергію відбувається в усьому світі, і його не зупинити", – сказав виконавчий директор Міжнародного енергетичного агентства Фатіх Біроль.
"Це не питання "якщо", це лише питання "як скоро" – і чим швидше, тим краще для всіх нас", – додав він.
У звіті також наголошується, що попри швидке поширення по всьому світу технологій чистої енергії (сонячні панелі, вітрові турбіни та електромобілі), більшість країн катастрофічно відстають у будівництві ліній електропередач та електромереж, необхідних для їх підтримки.
МЕА у своєму звіті констатує, що майбутній поворот світу до відновлюваної енергетики залежатиме від Китаю, який поки що нарощує споживання і нафти, і вугілля. Але коли Китай подолає пік попиту на сталь і цемент, повернення до колишнього енергобалансу вже не буде, йдеться у доповіді.
При цьому частка Росії у світовій торгівлі газом за помірно-консервативним сценарієм МЕА впаде до 15% до 2030 року з 30% у 2021 році. А на ринку СПГ домінуватимуть Катар і США.
Як наголошує NYT, прогноз МЕА прямо суперечить прогнозу ОПЕК зі зростанням попиту на нафту до 2045 року.
Керівник МЕА Біроль вважає, що ОПЕК мислить занадто вузько: "Нехай вони поговорять з автопромом, виробниками теплових насосів, відновлюваною енергетикою, інвесторами – і зрозуміють, що ті думають про майбутнє енергетики".
NYT також додає, що МЕА вже помилялося в прогнозах – зокрема, у 2016 році воно передбачило настання піку споживання вугілля в Китаї. З іншого боку, воно ж недооцінило темп розвитку відновлюваної енергетики, особливо сонячної.
Інші Новини
Безробітні в Україні назвали, яку зарплату хотіли б отримувати
Середня зарплата в Україні перевищила 20 тисяч гривень. Більшість безробітних готові отримувати менше. Про це йдеться у дослідженні ринку праці...
Понад третина українських роботодавців планують підвищення зарплат – дослідження
Ринок праці в України відчуває гострий дефіцит кадрів, високим є відсоток попиту на висококваліфікованих спеціалістів певних професій. Але тільки 35%...
В Україні фасуватимуть швейцарські ліки від раку
Україна уклала угоду зі швейцарським фармацевтичним гігантом Roche (F. Hoffmann-La Roche) про локалізацію виробництва препаратів проти раку легень та грудної...
Швеція запускає нову ініціативу для підтримки українських вчених
У рамках конференції з відновлення України стартувала міжнародна ініціатива – Коаліція з питань науки, досліджень та інновацій в Україні. Однією...
“Укрзалізниця” отримає 54 млн євро від ЄБРР: на що спрямують кошти
"Укрзалізниця" та Європейський банк реконструкції та розвитку (ЄБРР) досягли згоди та оголосили про дві масштабні грантові угоди за підтримки ЄС...
Україна та Світовий банк запускають програму для підготовки проєктів відбудови
Уряд України підписав зі Світовим банком угоду про запуск п'ятирічної програми PREPARE Ukraine загальним обсягом $200 млн, яка покликана профінансувати...
Average Rating