Національний банк не бачить передумов для пом’якшення процентної політики у 2024 році. Про це свідчать підсумки дискусії членів комітету з монетарної політики, яку НБУ опублікував 6 листопада.
"Учасники дискусії погодилися, що простір для пом’якшення процентної політики у 2024 році наразі видається обмеженим, враховуючи плани щодо валютної лібералізації та очікуване певне пришвидшення інфляції наступного року", – йдеться у повідомленні.
На їхню думку, однією з важливих передумов збереження стійкості валютного ринку залишатиметься достатня привабливість гривневих інструментів. Для цього НБУ муситиме утримувати достатньо високі ставки й за операціями з банками.
Кілька членів комітету припустили, що НБУ може переглянути прогноз облікової ставки в новому прогнозному циклі в січні у разі позитивних змін у балансі ризиків для курсової стійкості та цінової динаміки.
Підґрунтям для цього може бути, зокрема, підтвердження ритмічності надходження міжнародної допомоги, поліпшення очікувань і більша, ніж очікується зараз, збалансованість валютного ринку.
"Такий розвиток подій дасть змогу рухатися в бік подальшого зниження процентних ставок", – вважає регулятор.
З 27 жовтня 2023 року НБУ встановив облікову ставку на рівні 16%, зрівнявши її зі ставкою за депозитними сертифікатами овернайт. Більшість експертів напередодні рішення очікували менш помітне зниження – до 18%.
Облікова ставка – це ключовий показник вартості грошей у країні, від якого залежать відсоткові ставки для кредитів та депозитів. У серпні, незабаром після першого зниження ставки, в Україні вперше за рік почали зменшуватися відсотки за гривневими депозитами.
Фінансовий аналітик групи ICU Михайло Демків у коментарі сказав, що Нацбанк оновив свій макропрогноз та дав незвично сильний сигнал, що в грудні облікова ставка буде знижена до 15%.
"Існує висока ймовірність, що наступного року ставка залишатиметься незмінною. Цей сценарій базується на припущенні, що гаряча фаза війни триватиме всі 12 місяців наступного року. Відповідно банки враховуватимуть це у своїх планах, і зниження ставок за депозитами в гривні найближчі кілька місяців пригальмується", – сказав він.
Регулятор підтвердив, що члени комітету з монетарної політики бачать можливість додаткового пом’якшення процентної політики у грудні. Більшість із них очікує зниження облікової ставки на 1 відсотковий пункт – до 15% у грудні з відповідним коригуванням інших ставок НБУ за операціями з банками.
Кілька членів комітету побачили передумови для зниження облікової ставки та інших ставок за операціями НБУ з банками на 2 в.п.
Інші Новини
Болгарія просить запровадити обмеження ЄС на український мед
Міністр сільського господарства і продовольства Болгарії Георгій Тахов звернувся до Європейської комісії з проханням про «захисні заходи» проти імпорту меду...
В уряді розповіли, на що витратять $660 млн від Світового банку
Кабінет міністрів підтримав залучення позики від Міжнародного банку реконструкції та розвитку на 662 мільйони доларів для фінансування програм соціального захисту....
Десятки чеських компаній обходять санкції проти РФ, торгуючи через треті країни – ЗМІ
Чеські державні органи перевіряють десятки компаній за підозрою в обході санкцій проти Росії. Про це поінформували журналісти ČT24. Згідно з...
Банки Китаю блокують рахунки російських компаній через підсанкційні адреси
Російські компанії зіткнулися з блокуванням рахунків у великих китайських банках через те, що їхні юридичні адреси збігаються з адресами організацій,...
Російський Центробанк визнав курс долара вищим за 100 рублів
Офіційний курс долара Центрального Банку Росії перевищив 100 рублів, вперше з жовтня 2023 року. Про це пише видання The Moscow...
Укренерго оприлюднило графіки відключення світла на середу
У середу 20 листопада енергетики застосовуватимуть графіки відключення світла з 6:00 до 22:00. З посиланням на пресслужбу НЕК "Укренерго". Зазначається,...
Average Rating