Нафта підскочила після того, як США та їхні союзники завдали авіаудари по терористах-хуситах у Ємені. Удари послідували за нападами на кораблі в Червоному морі, які поставили під загрозу потоки палива та товарів через життєво важливий водний шлях. Про це повідомляє Bloomberg.
Ф'ючерси на нафту марки Brent зросли на 2% до 79 доларів за барель, нафта WTI подорожчала на 2,2% до 73,5 доларів. Золото трохи подорожчало 0,2% до 2034 доларів за унцію, оскільки авіаудари збільшили попит на безпечні активи.
Президент США Джо Байден заявив, що ударів було завдано по низці цілей угруповання, яке підтримується Іраном. При цьому офіційні особи США заявили, що були вражені радари та ракетні пускові установки.
Премія за ризик
Удари під керівництвом США знаменують ескалацію напруженості на Близькому Сході, яка посилилася після нападу ХАМАС на Ізраїль на початку жовтня. Хусити майже щодня обстрілювали ракетами кораблі протягом останніх двох місяців і поклялися не припиняти, доки Ізраїль не припинить наступ на Сектор Газа.
Інвестори поки що оцінюють ймовірність того, чи можуть удари спровокувати ширший конфлікт на Близькому Сході. Основна небезпека цін полягає в тому, що Іран буде безпосередньо втягнутий у конфлікт, що може поставити під загрозу видобуток і потоки нафти в регіоні, що виробляє третину світової нафти. Це знову вводить ринку премію за військовий ризик.
"Посилення конфлікту передбачає велику ймовірність збоїв і необхідність зміни спрямування суден. Хоча ми вважаємо, що ризик цього невеликий, наслідки будуть значними", – сказав Уоррен Паттерсон, керівник відділу стратегії сировинних товарів в ING Groep NV.
Президент Байден залишив відкритою можливість додаткових дій проти хуситів.
"Я без вагань вживу подальших заходів для захисту нашого народу та вільного потоку міжнародної торгівлі, якщо це необхідно", – сказав він.
Прогноз щодо цін на нафту
Напередодні ударів Citigroup підрахувала, що геополітичні ризики на Близькому Сході збільшили вартість Brent на 2-3 долари за барель, і заявила, що премія може суттєво зрости, якщо перебої з постачанням посиляться.
Зростання нафти було викликане сприйняттям ринку, що це ескалація конфлікту, сказав Джованні Стауново, стратег із сировинних товарів у UBS Group AG. Однак "будь-яка премія за ризик збережеться лише у разі перебоїв з постачанням нафти", сказав він.
"Ми очікуємо на більш високі ціни в найближчі місяці, очікуючи, що Brent підніметься вище 80 доларів за барель, оскільки скорочення видобутку ОПЕК+ призводить до невеликого дефіциту пропозиції на ринку нафти", – сказав Стауново.
На думку Уоррена Паттерсона, керівника відділу сировинної стратегії ING Group, авіаудари США та Великобританії не стали несподіванкою, але з огляду на загрозу, з якою стикаються судна, та порушення торгових потоків через атаки хуситів, це явно загострює конфлікт.
Це передбачає "більший потенціал збоїв та необхідність відволікання суден", що забезпечить потенціал зростання цін на нафту, сказав він, додавши, що більший ризик полягає в тому, що конфлікт пошириться і ринок почне бачити загрози потокам нафти, що виходять із Перської затоки. "Хоча ми вважаємо, що ризик цього невеликий, наслідки будуть значними", – сказав він.
Нагадаємо, 12 січня, США та Британія за підтримки союзників завдали масованого комбінованого удару по базах та інших військових об'єктах терористів-хуситів у Ємені. Як зазначають офіційні представники США, удари завдавалися максимально точно та виважено, щоб уникнути жертв серед мирного населення.
Інші Новини
ЄС готує тарифний удар у відповідь Трампу: які товари потраплять під нові мита
Євросоюз підготував список американських товарів, які можуть потрапити під нові мита у відповідь на тарифну політику президента США Дональда Трампа.Про...
Індійська рупія знецінилася через загострення конфлікту з Пакистаном
Індійська рупія різко знецінилася на тлі загострення ситуації з Пакистаном. Про це пише Bloomberg.Валюта впала на 1,1% до 85,7913 за...
Європарламент продовжив “торговельний безвіз” для українських сталі та заліза
Європейський парламент на три роки продовжив так званий "торговельний безвіз" – призупинення дії квот та митних зборів – для українських...
Не лише військова допомога: як ще США можуть поповнювати інвестиційний фонд
США можуть надати Україні озброєння як внесок в інвестиційний Фонд відбудови. Проте також Вашингтон може робити грошові внески. Про це...
Найбільша авіакомпанія Туреччини скасувала всі рейси в РФ – джерело
Авіакомпанія Turkish Airlines через транспортний колапс скасувала всі рейси в міста Росії, включно з Москвою, з Анталії, Даламана і Бодрума....
FT: Toyota очікує зменшення прибутку на понад 20% через мита Трампа
Toyota попередила, що її операційний прибуток у 2026 фінансовому році зменшиться на 21% — до 3,8 трлн єн (26 млрд...
Average Rating