Група експертів із правових питань схвалила арешт заморожених активів російського центрального банку на 300 млрд доларів, оскільки такі дії дозволені міжнародним правом з огляду на масштаби вторгнення Росії в Україну. Про це повідомляє Bloomberg.
Лист, який було розіслано у столиці країн "Великої сімки", підписано десятьма експертами та практиками міжнародного права з Бельгії, Франції, Німеччини, Японії, Нідерландів, Великобританії та США.
"Ми дійшли висновку, що відповідно до міжнародного права для держав, які заморозили російські державні активи, було б законно прийняти додаткові контрзаходи проти Росії, враховуючи порушення нею найбільш фундаментальних норм міжнародного права, що нею триває, у формі передачі російських державних активів як компенсація за збитки, які виникли безпосередньо внаслідок протиправних дій Росії", – написали експерти.
Серед тих, хто підписав лист, – Гарольд Хонджу Коу, професор юридичного факультету Єльського університету та колишній декан, який також був юрисконсультом Держдепартаменту США при адміністрації Обами, та Філіп Зеліков з Інституту Гувера, адвокат та колишній кар'єрний дипломат, який працював в уряді, в тому стратегічного консультанта адміністрації Байдена. Сім інших підписали – вчені та практики міжнародного права з Європи та один – з Японії.
Хоча аналіз було запитано зацікавленими урядами, у тому числі деякими країнами "Великої сімки", автори написали, що "ніхто з нас не діє від імені спонсорів чи клієнтів".
На думку вчених-юристів, конфіскація була б незаконною, якби була застосована проти невинної держави, яка не порушила своїх міжнародних зобов'язань. Такі дії дозволені, стверджують вони, якщо вони робляться проти держави-порушника і спрямовані на те, щоб переконати її припинити свою незаконну поведінку та виконати своє зобов'язання щодо виплати компенсації потерпілим або, якщо вмовляння не допомагають, домогтися цієї компенсації за допомогою активів держави-порушника.
Конфіскація активів
Лист настав у той час, коли країни "Великої сімки" обговорюють, що робити з активами, оскільки потреби України у фінансуванні залишаються постійно високими, а війна не виявляє жодних ознак вщухання. ЄС повільно досягає прогресу в реалізації планів, принаймні плануючи податок на непередбачений прибуток, отриманий за рахунок активів. Минулого року активи принесли прибуток у розмірі 4,4 млрд євро.
За словами чиновників, знайомих з перебігом обговорень, Великобританія та США підштовхують союзників по "Великої сімці" до повної конфіскації активів центрального банку РФ. Канада відкрита для цієї ідеї. За інформацією Bloomberg, європейські члени групи, особливо Франція та Німеччина, нині виступають проти цього кроку через юридичні проблеми та побоювання, що це може завдати шкоди стабільності євро, а також створити небезпечний прецедент.
Наприкінці минулого року західна преса писала про те, що США запропонували країнам "Великої сімки" конфіскувати заморожені російські активи у розмірі 300 млрд. доларів на користь України. Ініціативу хотіли погодити до 24 лютого 2024 року, але це питання все ще обговорюється між партнерами.
Інші Новини
У Раді розповіли, чи планують нове підвищення податків
Україні знадобиться більше видатків на оборону. На відміну від минулого року податки підвищувати не планують. Про це сказала голова Бюджетного...
Мінфін планує закласти в держбюджет на 2026 рік сценарій продовження війни
Міністерство фінансів України повинно закласти в проєкт бюджету на 2026 рік реалістичний сценарій видатків. Скоріше за все, це буде припущення...
ЄС продовжив на два роки правило заповнення газосховищ на 90%
Рада Європейського Союзу у п'ятницю, 18 липня, продовжила на два роки правило щодо заповнення газосховищ перед опалювальним сезоном на 90%....
Стефанішина: 2027 рік – кінцевий термін у підготовці України до вступу до ЄС
Ольга Стефанишина, яка до 17 липня обіймала посаду віцепрем'єра з питань європейської та євроатлантичної інтеграції, заявила, що завдання української влади...
Індекс Біг-Маку: гривня потрапила у десятку найбільш недооцінених валют
Українська гривня піднялася на восьме місце з кінця в списку найбільш недооцінених валют світу в оновленому індексі Біг-Мака. Про це...
В ОП назвали найбільших противників конфіскації активів РФ серед країн ЄС
Серед найбільших противників у Європі щодо конфіскації активів РФ є Бельгія, Франція, Німеччина та Італія. Про це розповіла заступниця керівника...
Average Rating