Діти в Україні стали менше спілкуватися українською мовою під час навчання та в побуті. На сході та півдні країни спілкуються переважно російською.
Що впливає на вибір мови спілкування українських дітей, сайт розповідає з посиланням на дослідження Державної служби якості освіти.
Скільки учнів та вчителів вважають українську рідною
На третій рік повномасштабної війни частка дітей, які спілкуються українською мовою як в освітньому процесі, так і в побуті, зменшилася. Російська мова переважає на сході та півдні України.
Зокрема, зменшилася частка старшокласників (на 17%), батьків (на 11%) і вчителів (на 8%), які вважають рідною мовою українську. Минулого року їхня частка була 91%, 93% і 94% відповідно.
Майже половина опитаних учнів відповіли, що спілкуються українською мовою в усіх сферах життя. На 5% збільшилася частка старшокласників, які оцінюють свій рівень володіння українською мовою як вільний.
Торік під час перерви у школі спілкувалися українською і російською мовами 21% старшокласників. У цьому році – вже третина. Найбільше дітей, які говорять українською між уроками – на заході України (74%), найменше – в східних областях (17%).
Виключно українською мовою поза межами школи спілкуються менше 40% учнів, кожен п'ятий використовує обидві мови однаковою мірою.
Причинами цього діти вказали звичку спілкуватися недержавною мовою (33%) та мову спілкування у сім’ї (20%).
Під час онлайн-спілкування старшокласники також стали рідше використовувати українську мову – на 6% менше, ніж торік. На 11% менше учнів використовують україномовний контент.
Кількість старшокласників, які споживають в інтернеті тільки українськомовний контент, зменшилася з 43% до 32%. Лише 50% опитаних вважають мову контенту в інтернеті важливою (торік так вважали 62%).
Опитування провели у квітні-травні 2024 року. У ньому взяли участь понад 7 тисяч учнів, 4 тисячі вчителів та майже 19 тисяч батьків з усіх регіонів країни.
Які рекомендації мовного омбудсмена
"У сфері освіти є порушення, але найбільше їх якраз у тих сферах, якими найбільше користуються батьки, вчителі і діти. Це – сфери інтернету й обслуговування. Дитина за межами школи користується послугами, відвідує заклади торгівлі й громадського харчування, бачить засилля зовнішньої реклами і вивісок недержавною мовою, чує недержавну вдома. Чого ж ми дивуємося, що наші школярі схильні до двомовності, подекуди недостатньо володіючи державною?", – прокоментував результати дослідження уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь.
Для більшого використання української мови в освітньому процесі мовний омбусмен пропонує:
посилити контроль та моніторинг з боку Державної служби якості освіти; з наступного навчального року розширити дослідження на всі рівні освіти; залучати громадян до фіксації порушень мовного законодавства та повідомлення про них відповідним органам влади; розширити мережу державних мовних курсів; реформувати педагогічну освіту для подолання кадрового дефіциту тощо.
Нагадаємо, ми писали, що з 17 липня 2024 року української мови на телебаченні стане більше. Практика українсько-російської двомовності буде припинена.
Інші Новини
На Миколаївщині поліцейські стали жертвами атаки: є загиблий та поранені
У Миколаївській області чоловік намагався втекти від поліцейських, кинувши в них гранату. В результаті один правоохоронець загинув, а ще три...
В Україні збільшать напругу в розетках: навіщо і чи витримає техніка
З 1 липня цього року напруга в розетці замість звичних 220 вольт має становити 230 вольт. Новий стандарт запроваджується для...
Ремонт на головній станції метро у Києві: що потрібно знати пасажирам
Від завтра, 29 квітня, на одній з центральних стацій метро у Києві розпочнеться капітальний ремонт ескалатора. Очікується, що роботи триватимуть...
Голову ВЛК викрили на підробці довідок для ухилення від мобілізації
Голова військово-лікарської комісії (ВЛК) обласного центру мобілізації Буковини та його спільник налагодили схему з виготовлення фальшивих медичних документів для ухилення...
Таксист із Краматорська “зливав” окупантам локації мінних полів ЗСУ
Контррозвідка Служби безпеки затримала на Донеччині ще одного агента російської воєнної розвідки. Ним виявився 41-річний таксист з Краматорська, який допомагав...
Ще чотири бригади приєдналися до набору добровольців за програмою “Контракт 18–24”
Добровольці від 18 до 24 років включно, охочі підписати річний контракт, зможуть обрати ще чотири бригади для проходження військової служби....
Average Rating