Відповідальним за курсову політику в Україні є Національний банк. Курс гривні до долара повинен поглинати економічні шоки, а не створювати їх.
Про це заявив голова НБУ Андрій Пишний в інтерв’ю Forbes Ukraine.
"Варто розпочати напевно з того, щоб нагадати, яким є основний мандат Національного банку визначений Конституцією: стабільність грошової одиниці, цінова стабільність, фінансова стабільність і підтримка політики уряду, саме в такому порядку", – сказав він.
За його словами "не МВФ визначає курс, не уряд визначає курс, національний банк відповідальний за це в повній мірі, це наш конституційний обов'язок".
Пишний заявив, що НБУ, коли ухвалював рішення в жовтні 2023 року про те, щоб відмовитися від фіксованого курсу і перейти до керованої гнучкості, "зробив це з повним розумінням того, що курс повинен виконати функцію поглинача шоків, які формуються як за рахунок внутрішніх факторів, так і за рахунок зовнішніх факторів.
"У момент, коли курс із поглинача шоків перетворюється на генератора шоків, може підважити усі напрацювання, яких ми досягнули протягом цих двох років", – сказав він.
Національний банк переходив в режим керованої гнучкості заради того, щоб попит і пропозиція починали відновлювати свій вплив на формування курсової динаміки.
"Так, за нашої присутності на ринку. І саме ця присутність повинна забезпечити стійкість валютного ринку, відповідні пікові коливання зрізаючи їх, бо ми знаходимося в умовах постійного структурного дефіциту. Але попит і пропозиція, відчуття валютних ризиків повинні повертатися", – сказав він.
Привабливість гривні
Разом з тим Пишний нагадав, що девальвація робить суттєвий внесок в процеси, пов'язані із інфляційною динамікою. У НБУ вже заявили про те, що знаходяться в режимі гнучкого інфляційного таргетування, намагаючись привести інфляцію, яка вже прискорилась, до цілі в 5% на горизонті політики.
"Будь-яка прискорена двозначна інфляція в нашому розумінні має критичний вплив на відповідні процеси в країні особливо в частині привабливості гривневих активів. Привабливість гривневих активів була і залишається для НБУ одним із стратегічних пріоритетів, тому що це дозволяє функціонувати ринку внутрішнього боргу, а саме ринок внутрішнього боргу цього року повинен відіграти свою вирішальну роль по карті бюджетного дефіциту", – сказав він.
За його словами, привабливість гривневих активів повинна також стимулювати українське населення тримати свої заощадження в гривні.
"І вони повинні бути захищеними від інфляції. Простіше кажучи, через рік ваш депозит, який ви вклали сьогодні, повинен дати вам можливість придбати стільки ж товарів скільки й сьогодні, краще більше, що може бути компенсовано за рахунок відповідної депозитної ставки. І зараз ставки знаходяться в додатному значенні навіть попри те що відбулася така помірна девальвація", – констатував Пишний.
Нагадаємо, НБУ тримав фіксований курс на рівні 36,6 грн/долар до жовтня 2023 року. Потім регулятор частково відпустив курс. З того часу долар подорожчав на 12,6% до 41,20 грн/долар.
Уряд заклав у проєкт бюджету на 2025 рік курс на рівні 45 грн/долар. Однак, як заявив заступник голови НБУ Юрій Гелетій, цей курс є виключно розрахунковим.
Інші Новини
Армія та поліція Британії користуються дронами від фірми, що озброює РФ – Bloomberg
У Великій Британії військові та поліція користуються безпілотниками, виробленими китайською компанією, яку уряд включив до санкційного списку через постачання зброї...
РФ припиняє постачання газу до Австрії, канцлер прокоментував
Росія вже завтра, 16 листопада, припинить постачання газу до Австрії. Але країна готова до такого сценарію, заявив канцлер Австрії Карл...
РФ припиняє постачання газу до Австрії, канцлер відреагував
Росія вже завтра, 16 листопада, припинить постачання газу до Австрії. Але країна готова до такого сценарію, заявив канцлер Австрії Карл...
Гетьмнацев розповів про успіхи детінізації
За 10 місяців 2024 року надходження до держбюджету від детінізації в доларовому еквіваленті дорівняли 1,67 млрд доларів. Про це заявив...
Єврокомісія очікує підйому економіки єврозони у наступні роки
Економічне зростання єврозони прискориться у 2025 та 2026 роках, а інфляція продовжить сповільнюватись. Проте існують ризики для світової торгівлі через...
Російський “Сбербанк” підвищив ставки за іпотекою до майже 30% – ЗМІ
"Сбербанк", найбільший іпотечний кредитор Росії, вже вдруге за місяць значно підвищив ставки за іпотекою - до понад 28%. Про це...
Average Rating