Нобелівський комітет у середу, 9 жовтня назвав лауреатів премії у галузі хімії. Одну половину премії вирішили присудити Девіду Бейкеру "за обчислювальний дизайн білка", а іншу половину Демісу Гассабісу та Джону Джумперу "за передбачення структури білка".
Про це повідомляє прес-служба Фонду Нобеля.
Що відомо про лауреатів та їх внесок у науку
Так, американському біохіміку Девіду Бейкеру вдалося створити абсолютно нові види білків. Натомість британський дослідник Деміс Гассабіс та американський науковець Джон Джумпер розробили модель штучного інтелекту для вирішення 50-річної проблеми: прогнозування складних структур білків. Ці відкриття мають величезний потенціал.
Різноманітність життя свідчить про дивовижну здатність білків як хімічних інструментів. Вони контролюють і керують усіма хімічними реакціями, які разом є основою життя. Білки також функціонують як гормони, сигнальні речовини, антитіла та складники різних тканин.
Білки зазвичай складаються з 20 різних амінокислот, які можна назвати будівельними блоками життя. У 2003 році Бейкеру вдалося використати ці блоки для розробки нового білка, який не був схожий ні на один інший. З того часу його дослідницька група створювала одне за іншим творіння, включно з білками, які можна використовувати як фармацевтичні препарати, вакцини, наноматеріали та крихітні сенсори.
Фото: Девід Бейкер, Демісу Гассабіс та Джон Джумпер, які стали лауреатами Нобелівської премії в галузі хімії (twitter.com/NobelPrize)
Друге відкриття стосується передбачення білкових структур. У білках амінокислоти з’єднані разом у довгі нитки, які згортаються, утворюючи тривимірну структуру, яка є вирішальною для функції білка. З 1970-х років дослідники намагалися передбачити структуру білків за амінокислотними послідовностями, але це було важко. Однак чотири роки тому стався приголомшливий прорив.
У 2020 році Гассабіс і Джумпер представили модель штучного інтелекту під назвою AlphaFold2. За допомогою якої вони змогли передбачити структуру практично всіх 200 мільйонів білків, які ідентифікували дослідники.
З моменту прориву AlphaFold2 використовували понад 2 мільйони людей зі 190 країн. Серед безлічі наукових застосувань дослідники тепер можуть краще зрозуміти стійкість до антибіотиків і створити зображення ферментів, які можуть розкладати пластик.
Хто став лауреатом в галузі хімії минулого року
Нобелівська премія з хімії – це вища нагорода за наукові досягнення в галузі хімії, яку щорічно присуджує Шведська королівська академія наук у Стокгольмі.
Кандидатів у лауреати премії висуває Нобелівський комітет з хімії. Премія є однією з п'яти заснованих, згідно із заповітом шведського підприємця, винахідника динаміту та філантропа Альфреда Нобеля, наприкінці 19 століття.
Хімія була найважливішою частиною у власних роботах Нобеля. Розвиток його винаходів, а також технологічні процеси, якими він користувався, ґрунтувалися на знаннях хімії. Саме тому ця наука стала другою областю, про яку Нобель згадав у своєму заповіті.
Минулого року лауреатами Нобелівської премії з хімії стали американці Мунгі Бавенді, Луїс Брюс, а також росіянин Олексій Єкімов. Їм присудили премію за відкриття і синтез квантових точок.
Зазначимо, наночастинки та квантові точки мають унікальні властивості і поширюють своє світло з екранів телевізорів і світлодіодних ламп. Вони каталізують хімічні реакції, а їхнє прозоре світло може освітлювати пухлинні тканини для хірурга.
Нобелівський тиждень-2024
Нагадаємо, що з понеділка, 7 жовтня стартував Нобелівський тиждень, під час якого стануть відомі власники цієї престижної премії за 2024 рік.
Вже визначено лауреатів з медицини та фізіології. Ними стали науковці Віктор Амброс та Гері Равкан за відкриття молекул мікроРНК, які регулюють роботу генів.
Також вчора, 8 жовтня лауреатами престижної премії в галузі фізики стали професори Джон Гопфілд та Джефрі Гінтон за дослідження в галузі машинного навчання нейромереж.
Вже завтра визначать переможців у галузі літератури, а 11 жовтня стане відомий власник Нобелівської премії миру-2024. Лауреата премії Шведського центрального банку з економічних наук пам'яті Альфреда Нобеля оголосять 14 жовтня.
Інші Новини
У ЄС прокоментували черговий ультиматум Трампа для Росії
Головна дипломатка Європейського Союзу Кая Каллас вважає, що 50-денний ультиматум американського президента Дональда Трампа Росії – "дуже довгий термін".Про це...
У Німеччині вчиться рекордна кількість українських учнів
Кількість дітей з України, які навчаються в німецьких школах, у другому кварталі 2025 року сягнула рекорду.Про це повідомляє Spiegel.За інформацією...
П’ять держав незадоволені новою торговельною угодою України з ЄС
П’ять держав Європейського Союзу – Польща, Словаччина, Угорщина, Болгарія та Румунія – незадоволені новою торговельною угодою України з ЄС, яка...
ЄС готує контрзаходи проти імпорту зі США у відповідь на тарифи Трампа
Європейський Союз підготував перелік американських товарів на суму 72 мільярди євро, на які можуть бути накладені тарифи в разі провалу...
NYT проігнорувало критику МЗС і випустило репортаж про “вторгнення України на Курщину”
Видання The New York Times оприлюднило репортаж із Курської області Росії, під час роботи над яким журналістку супроводжували бійці чеченського...
Розвідка РФ побачила військову загрозу з боку Молдови
Служба зовнішньої розвідки Росії побачила військову загрозу з боку Молдови і заявила, що НАТО буцімто готується задіяти її у можливій...
Average Rating