Національний банк у 2025 році проведе відкрите тестування е-гривні. Про це НБУ повідомив у відповідь на запит.
"Наразі ми плануємо, що пілотний проєкт відбудеться у 2025 році, але є низка факторів, які можуть мати вплив на зміну цих термінів.
Зокрема потрібно враховувати готовність учасників фінансового ринку брати участь в зазначеному пілоті, а також визначити технологічного партнера, що надасть для тестування е-гривні своє технологічне рішення, яке відповідатиме вимогам Національного банку та архітектурі е-гривні, й здійснити налаштування відповідної інфраструктури", – зазначають у регуляторі.
Тестування е-гривень відбуватиметься у відкритому середовищі з реальними користувачами та надавачами платіжних послуг. Тобто, скористатися електронною формою гривні зможуть усі охочі. В основі е-гривень лежатиме технологія DLT (Distributed Ledger Technology).
"Ціллю пілоту є тестування е-гривні для визначення технологічних перспектив виконання функцій грошей, задоволення потреб користувачів платіжних послуг та перевірка гіпотез щодо програмованості", – додають у Нацбанку.
Що таке цифрові гроші?
Е-гривня – це український аналог цифрової валюти центрального банку (CBDC). Це третя форма грошей, яка існуватиме разом з готівкою та коштами на банківських рахунках (безготівкою). На відміну від останніх, електронні гроші не потребуватимуть посередників (таких як банки або небанківські фінансові організації), а будуть прямими зобов'язаннями центрального банку (як і готівка), хоча існуватимуть у цифровій формі.
Особливістю CBDC є можливість їхнього програмування центральними банками. Наприклад, ці кошти можна запрограмувати так, аби за них можна було купувати лише певний тип продукції або оплачувати лише визначений перелік послуг.
В Україні вже неодноразово запроваджували програми економічної підтримки у формі виплати коштів, які мали конкретне цільове призначення (наприклад, єПідтримка). Наразі таке "програмування" досягається завдяки обмеженням банків, які накладаються на спеціальні рахунки, на які і надходять цільові виплати.
Ще один приклад програмування CBDC – можливість встановлення певного процента на залишки коштів. Наприклад, таким чином центральний банк може стимулювати людей не витрачати одразу, що може зменшувати інфляційний тиск. Або ж навпаки, центральний банк може запрограмувати гроші так, що вони зникнуть через певний проміжок часу, аби стимулювати людей активніше робити покупки та сприяти економічному зростанню.
Що відомо про е-гривню?
Україна була однією з перших держав світу, які почали тестувати власні CBDC. У вересні-грудні 2018 року провели перші практичні випробування. Тоді спільно з компаніями-партнерами проєкту НБУ створив ціле середовище функціонування е-гривні, у якому користувачі – працівники Нацбанку – могли переказувати один одному кошти, поповнювати рахунок мобільного тощо.
В межах пілотного проєкту випустили 5443 е-гривні. З ними проведено 208 операцій переказу між е-гаманцями, 82 – поповнення, 42 – обміну е-гривень на безготівкові гроші, 40 – донатів та 19 – поповнення мобільного рахунку (оператора LifeCell).
Раніше НБУ анонсував проведення відкритого тестування, участь у якому міг би взяти кожен охочий, а не лише працівники Нацбанку. Очікувалося, що цей пілотний проєкт мав стартувати вже наприкінці 2024 року. Проте наразі його проведення відтермінували на наступний рік.
У Нацбанку зазначили, що наразі продовжують пошуки технологічного рішення для проведення пілоту.
"Технологічне рішення має відповідати бізнес-вимогам Національного банку, зокрема забезпечити виконання е-гривнею функцій грошей, задовольняти потреби користувачів платіжних послуг та надавати можливість програмування платіжних операцій за допомогою смартконтрактів. Відповідно до цих заходів Національний банк комунікує з різними компаніями, які постачають технологічні рішення – як з іноземними, так і з України", – пояснюють в НБУ.
Крім цього, Нацбанк створив спеціальну електронну скриньку для зв’язку з командою проєкту "Е-гривня" та надання пропозицій: [email protected]
Інші Новини
Іноземці активно скуповують житло у Польщі: українці – попереду всіх
Продажі квартир іноземцям у Польщі встановили новий рекорд у 17330 одиниць за 2024 рік, а головними покупцями виявилися українціПро це...
Bloomberg: Індія запропонувала США нульові мита на сталь та автозапчастини
Індія запропонувала скасування мит на обмежений імпорт сталі, автокомпонентів і фармацевтичної продукції зі США в обмін на дзеркальні умовиПро це...
“Укрзалізниця” призначила додатковий поїзд з Києва до Дніпра: як курсуватиме
"Укрзалізниця" призначила додатковий швидкий поїзд №220/219 Київ - Дніпро на 9 та 11 травня.Про це повідомляє "Укрзалізниця".Як повідомили в УЗ,...
Чи виросте ПДВ в Україні: Гетманцев відповів на чутки про підвищення податків
Чутки про можливе підвищення ПДВ в Україні не відповідають дійсності. Жодних обговорень такого рішення ні з Міжнародним валютним фондом (МВФ),...
На українських АЗС подешевшало пальне: що буде з цінами далі
В Україні ціни на пальне у квітні помітно знижувались слідом за падінням світових котирувань нафти та гуртових пропозицій. Зазначається, що...
На валютному ринку настало літо
Перші травневі дні принесли не лише теплу та сонячну погоду (яка на заході України вже встигла зіпсуватися), а й тишу...
Average Rating