Українська газотранспортна система (ГТС) проводить необхідні випробування через суттєве зростання ризиків ракетних обстрілів після завершення п’ятирічної угоди на прокачку російського газу з 1 січня 2025 року.
Про це розповів Дмитро Липпа, гендиректор Оператора ГТС України.
«Ризики атак наших об'єктів суттєво збільшуються. Ми вчиняємо всі заходи, щоб забезпечити безпеку», — сказав він під час щорічної конференції DiXi Group Ukrainian Energy Security Dialogue 2024.
Навівши дані, що ГТС України має на балансі понад 500 компресорних агрегатів, з них лише десять задіяні у прокачці газу. А ГТС розрахувалась на оперування понад 150 млрд куб. м газу.
За словами Липпи, компанія провела низку стрес-тестів, які продемонстрували стійкість системи до зовнішніх чинників.
«Для того щоб це [ГТС] зупинити — це досить таки апокаліптичний сценарій може бути. Його вірогідність досить низька», — відзначив гендиректор підприємства.
Він також прокоментував завершення угоди з Газпромом.
Нагадаємо, Україна та Росія уклали п’ятирічну угоду наприкінці 2019 року. Згідно з умовами, Газпром зобов’язувався сплатити за транзит у 2020 році 65 млрд кубометрів газу і по 40 млрд в наступні. Але з початком агресії прокачка знизилася вдвічі. Нафтогаз подав відповідний позов до Стокгольмського арбітражу, аби стягнути з Газпрому близько 700 млн доларів за порушення умов контракту.
«Нашим базовим сценарієм є зупинка потоку російського газу через газотранспортну систему України», — сказав Липпа.
Додавши, що припинення контракту з Газпромом, закладено у планування фінансових показників компанії наступного року. Те саме зробив і Газпром.
За словами гендиректора Оператора ГТС, Україна зараз збалансована по споживанню й видобутку блакитного палива. Це відбулось через суттєве падіння споживання промисловості.
Липпа вважає, що для оператора є одним з пріоритетів забезпечення альтернативних джерел постачання газу до країни у разі виникнення такої потреби. Тому у цьому році ГТС України домовилися з Молдовою про гарантовану потужність прокачки 1 млн куб. м на добу з подальшим розширенням до 7 млн. куб. м у другому кварталі.
Словаччина підтвердила гарантовану потужність на 42 млн куб. м на добу до кінця зими 2026 року. А з Польщею тривають перемовини по цьому питанню.
«Сьогодні ми можемо говорити, що Україна може гарантовано отримувати значний об'єм газу з Центрально-Східної Європи. Ми отримаємо по суті магістральний доступ до газу, що формується і в Німеччині і на Балтійському морі. Це означає, що Україна може забезпечити себе газом, якщо в цьому буде необхідність», — зазначив він.
Однак Липпа не відповів на запитання щодо сценаріїв, які вимагатимуть додаткових об'ємів газу і не зазначив останні цифри накопичення газу у підземних сховищах. Пояснивши свою відмову, що ці речі поза компетенцією Оператора ГТС.
Інші Новини
ПриватБанк звинувачують у розкритті банківської таємниці через “Нацкешбек”, у банку відповіли
Дані, які ПриватБанк передає в межах програми "Національний кешбек", використовуються виключно для розрахунку та нарахування кешбеку. З посиланням на пресслужбу...
Нідерланди виділяють Україні €22 млн на розвиток ППО та кіберстійкості
Уряд Нідерландів ухвалив рішення виділити Україні додаткову допомогу в розмірі 22 млн євро на проєкти з розвитку протиповітряної оборони та...
Україна отримає $50 млрд від G7 у найближчі тижні – Блінкен
Найближчими тижнями в Україну буде переведено 50 млрд доларів за рахунок заморожених російських активів з США та Європейського Союзу, заявив...
“Укренерго” оприлюднило графіки відключення на четвер
В четвер, 5 листопада, стабілізаційні відключення енергопостачання діятимуть з 05:00 до 23:00 для різних категорій споживачів. З посиланням на НЕК...
Стало відомо, хто очолив “Нафтогаз” замість Чернишова
Наглядова рада НАК "Нафтогаз України" призначила виконуючого обов’язки голови компанії. До цього він був обіймав посаду директора фінансової групи в...
У Нацбанку розповіли, який рівень інфляції варто очікувати українцям
Нацбанк допускає, що за підсумками поточного року інфляція в країні перевищить 10%. На даний час - на початок грудня -...
Average Rating