Падіння диктатури Башара Асада в Сирії, який 13 років стримував повстання народу, утворює вакуум на Близькому Сході, який може бути дуже небезпечний для цілого регіону. Як пише Bloomberg, ситуація нагадує про повалення режимів Муаммара Каддафі в Лівії та Саддама Хусейна в Іраку – в обох країнах правителі були зметені в моменти ейфорії, після чого країни поринули в ще глибші потрясіння.
Видання зазначає, що сирійський президент намагався триматися до останнього, відчайдушно посилаючи сигнал про допомогу усім, хто міг його почути, в тому числі Дональду Трампу. Однак відповідь колишніх союзників і ворогів була чіткою: ти сам по собі. Росія, яка рятувала його ще в 2015 році, цього разу лише запропонувала йому притулок. Іран відвернувся від нього, сказавши, що він сам винен у власних бідах.
"Під час переходів очікується хаос, як і фракційна — навіть кривава — конкуренція. Сирія вже понад десять років не є єдиною, а розділена на анклави та сфери впливу на вершині соціально-економічного та політичного занепаду", — вказує доцент Кувейтського університету та науковий співробітник Chatham House Бадер Аль-Саїф.
Швидкість подій та повалення Асада після більш ніж 50 років правління його родини, були приголомшливими. Фактично впродовж десяти днів повстанці захопили ключові міста Алеппо і Хама, а потім наблизилися до Хомса і столиці Дамаску.
Росія, яка має військові бази в Сирії, ймовірно намагатиметься захистити свої інтереси, але Кремль зайнятий своєю війною в Україні. Іран, який останніми місяцями обмінювався прямими нападами на Ізраїль, також ослаблений. Однак арабські чиновники не очікують, що Ісламська Республіка відмовиться від свого впливу в Сирії без бою.
Наразі в Сирії багато чого залишається невизначеним, насамперед формування нового уряду в Дамаску. Також незрозуміло, чи зможе це керівництво взагалі керувати охопленою війною країною.
"Сьогодні існує побоювання, що всі фракції об’єдналися проти одного ворога, але врешті-решт їх поглине внутрішня боротьба", — сказав співзасновник неурядової організації "Маданія", який втік із Дамаска після 2011 року через свою опозицію до Асадів, Бахджат Хаджар.
Радник президента Об’єднаних Арабських Еміратів Анвар Гаргаш у неділю попередив про загрози територіальній цілісності Сирії, "спіраль хаосу та насильства" в арабському світі та перспективу "екстремізму". Саудівська Аравія, яка бере участь у зусиллях щодо формування перехідного періоду в Сирії, оприлюднила заяву в неділю, в якій також застерігає від "хаосу та розколу".
Тим часом новообраний президент США Трамп дав зрозуміти: Америка не втрутиться, щоб цього не сталося. "Сирія — це безлад, але вона не наш друг", – написав він у суботу в Х.
Зокрема ще кілька років тому США визнали терористичною організацією повстанське угруповання HTS, яке очолює опозиційний рух. Формування має витоки із Аль-Каїди, що викликає сумніви США та Близького Сходу.
Тим не менше, ризики та можливості, які представляє нестабільна Сирія, об’єднали безліч іноземних держав з 2011 року і, ймовірно, продовжуватимуть це робити.
Bloomberg зазначає, що Туреччина, ймовірно, спробує скористатися можливостями, створеними після падіння режиму Асада, щоб репатріювати мільйони сирійських біженців, які проживають у країні.
Інші Новини
Парламент Угорщини схвалив вихід із Міжнародного кримінального суду
Угорський парламент сьогодні, 20 травня, схвалив вихід з Міжнародного кримінального суду. Про це пише Bloomberg.Голосування парламенту в Будапешті у вівторок...
ЄС на тлі урізання бюджету скоротить дипломатичну присутність у низці країн – Politico
Дипломатичне крило ЄС готується скоротити близько десятка іноземних представництв та звільнити приблизно сотню працівників на місцях — на тлі скорочення...
США офіційно закрили Управління у справах Палестини у Єрусалимі
Сполучені Штати офіційно закрили своє Управління у справах Палестини в Єрусалимі. Як пише The Guardian, про це йдеться у службовій...
Трамп здивувався, що дані про онкологію у Байдена не оприлюднили раніше
Президент США Дональд Трамп назвав новину про діагностування агресивної форми раку в ексглави держави Джо Байдена "дуже сумною". При цьому...
Глава МЗС Естонії розповів, коли ухвалять новий пакет санкцій проти РФ
Європейський Союз запровадить 17 пакет санкцій проти Росії вже сьогодні. Про це у соцмережі Х написав міністр закордонних справ Естонії...
Європейські лідери розкрили, що Трамп розповів їм про розмову з Путіним
Лідери Італії, Німеччини, Франції, Фінляндії та президентка Європейської комісії увечері 19 травня обговорили з Дональдом Трампом його розмову з кремлівським...
Average Rating