Через агресію Російської Федерації та бойові дії в Україні була знищена вся довоєнна інфраструктура постачання пального. Швидко знайти нові шляхи для імпорту бензину у великих обсягах важко, тому через логістику ми відчули дефіцит.
Тепер, щоб в Україні було пальне, потрібно перебудувати всю європейську систему перевезень нафтопродуктів. Про те, чому так сталося, розповів експерт ринку пального, директор консалтингової компанії "А-95" Сергій Куюн.
Купити пальне можна, привезти його складно
Україна може купувати бензин у Європі, і вона це робить. Однак складність у тому, що не вистачає шляхів і потужностей його доставити.
Куюн пояснив, що Європа не була готовою до такого великого клієнта, як Україна. З цього ринку ніхто ніколи не постачав пальне у нашу країну, а отже і не була налагоджена транспортна інфраструктура. Відповідно, учасники ринку пального вкладали ресурси у ті транспортні шляхи, які працювали.
"Звісно, якщо цей напрямок не працює, то його ніхто не підтримує, і перекидає всі вільні потужності на маршрути, які працюють. Зараз з'являємось ми і кажемо "нам потрібно багато і дуже швидко". Відповідно – ступор. Ніхто не візьме з працюючого напряму локомотив і цистерну на Україну, бо є довгострокові контракти, все працює роками, і тепер треба все перебудовувати", – розповів експерт.
Україна перебудовує ринок Європи
Куюн наголосив, що наша держава тепер змінює напрацьовані системи і будує нові шляхи. І це стосується не тільки європейського ринку, а і ринку всього світу.
Пришвидшити процес перебудови може і нафтове ембарго проти Росії. Якщо Європа прийме рішення про повну відмову від російських нафтопродуктів, нафтові потоки потечуть у нових напрямках, і це означатиме великий перерозподіл.
"Тому Україна робить такі речі, які ніхто ніколи не робив. Це дуже непросто, але потенційно це можливо", – зауважив Куюн.
Коли в Україні зникне дефіцит пального
Раніше писали, що Сергій Куюн не радить чекати на швидкий розвиток подій, адже для європейців криза пального – це навіть більший шок, ніж для українців.
Основна причина у тому, що Європа сама є імпортозалежною, і багато країн, наприклад Польща, будуть в першу чергу думати про свого споживача.
Також проблема у тому, що майже 90% наших бензовозів не готові до виїзду за кордон, де вимоги до технічного, екологічного та безпекового стану автомобіля значно суворіші. Також є чимало бюрократії з української сторони – ліцензії, сертифікати, складнощі з водіями, яких треба знайти, забезпечити документами на виїзд у Європу тощо.
Проблем з пальним нині багато, однак основна – знайти спосіб привезти його в країну.
"Сподіваюся, що до кінця травня можна очікувати, що дефіцит трохи згасне. Він не зникне, але хоча б в основних мережах з'явиться пальне, і ліміти будуть не 5-10 літрів, а 20-30 літрів", – спрогнозував Куюн.
Інші Новини
Трамп просить в Конгресу додаткових $87 млрд через війну з Іраном
Адміністрація президента США подала до Конгресу запит на додаткове фінансування. Більшість коштів має піти на Пентагон після війни з Іраном,...
На Хмельницькій АЕС слідчі дії, правоохоронці зацікавилися закупівлями
"Енергоатом" заявив, що правоохоронці проводять слідчі дії на майданчику Хмельницької АЕС. За даними компанії, вони стосуються окремих закупівельних процедур попередніх...
У “Дії” запустили мультишеринг двох важливих для роботодавців довідок
Банки, страхові компанії, фінансові установи, юридичні компанії та роботодавці зможуть отримувати довідки ОК-5 і ОК-7 через Мультишеринг у "Дії" одним...
Бензин у Росії дорожчає: війна все сильніше б’є по гаманцях
Зростання цін на пальне стало ще одним внутрішнім наслідком війни для Росії. Удари по НПЗ, ремонти заводів та високий сезонний...
Binance не піде з Європи після проблеми з ліцензією
Найбільша криптобіржа заявила, що продовжить домагатись дозволу на роботу в ЄС за правилами MiCA. При цьому без ліцензії з 1...
Обвал Мосбіржі: удари по НПЗ та падіння нафти посилили тиск на економіку РФ
Російський фондовий ринок пережив різкий розпродаж на тлі одразу кількох ударів по економічних очікуваннях: атак України на нафтопереробну інфраструктуру РФ,...
