Для того, щоб втримати українську економіку і фінансовий сектор, потрібно почати реструктуризацію зовнішніх боргових зобов’язань та відновити експорт.
Про це розповів голова Київського безпекового форуму, прем’єр-міністр України 2014-2016 Арсеній Яценюк під час онлайн-дискусії КБФ.
Політик зазначив, що внаслідок російської військової агресії Україна тимчасово втратила 20% території, третину металургії, 40% врожаю зернових та значну частину інфраструктура, а ключове – це втрати людського потенціалу.
Голова КБФ підкреслив, що, за даними соцопитувань, найбільше зараз людей турбує втрата роботи – кожного третього українця, друге – це ліки, третє – пальне, четверте – житло. Тож ключове питання на сьогодні, наголосив Арсеній Яценюк, – це виплата заробітних плат.
"Невиконання бюджету – 25%, а тенденція ця буде нарощуватися, і щомісяця 5-7 мільярдів доларів необхідно на фінансування дефіциту бюджету. Тож іншого шляху, ніж отримувати пряму допомогу від США і ЄС, у нас не існує на даний момент", – зазначив експрем'єр.
За словами Яценюка, 18 млрд дол., наданих США і ЄС на покриття поточних витрат державного бюджету, зараз вистачає на наступні 3 місяці.
"Неможливо виграти війну, не маючи поточного фінансування. Не фінансувати армію зараз – це вже поразка. Тому для нас ключове – це постійне отримання фінансової допомоги для підтримки української економіки і українського фінансового сектора", – підкреслив голова КБФ.
За його словами, обсяг державного боргу вже сягає 97 мільярдів доларів.
"Закликаю вкотре уряд України. У вас немає іншого шляху, як негайно почати реструктуризацію, метою якої є списання боргових зобов’язань. Ми не витягнемо це. Ми не повернемо ці кредити, принаймні у короткостроковій і середньостроковій перспективі. Мова може йти тільки про гранти", – вважає колишній прем'єр-міністр.
Щодо можливості експорту, Яценюк наголосив, що єдиним шляхом є розблокування портів:
"Ключове завдання зараз для світового співтовариства – розблокувати портову інфраструктуру. І тут ООН нарешті повинна прокинутися і хоча би щось зробити. Це повинен бути перший крок. Тому що не розпочавши експорт, ми не будемо мати валютної виручки. Не маючи валютної виручки, ми не зможемо в тому числі балансувати українську економіку".
Експорт важливий і для того, аби падіння курсу гривні мало помірні темпи, зазначив Яценюк.
"Абсолютно зрозуміло, що буде далі помірна девальвація. Але це ще треба добитися, щоб вона була помірна. Для цього треба отримувати кошти від експорту. І при цьому ще треба постійно отримувати кошти в золотовалютні резерви центрального банку, щоб він міг утримувати цей курс", – зазначив Яценюк.
Політик також наголосив, що, за прогнозами, до кінця року темпи росту цін будуть близько 20%.
"Це ще хороший сценарій. Тому що ми не враховуємо те, яка буде тенденція, в першу чергу на світове продовольство. Ми не враховуємо обсяги імпортованої інфляції", – зауважив він.
Щодо пального, іншого шляху для компенсації неймовірного дефіциту пального, ніж імпорт, не існує, наголосив Яценюк, зазначивши, що першим питанням тут має бути логістика.
Інші Новини
В “Укренерго” оновили графіки відключень світла на суботу
У суботу 23 листопада енергетики протягом дня застосовуватимуть одну чергу відключень електроенергії.З посиланням на пресслужбу НЕК "Укренерго". Зазначають, що з...
Президент підписав указ про позбавлення держнагород 34 зрадників
Указами № 778/2024 та № 779/2024 від 22 листопада 2024 року Президент Володимир Зеленський ввів в дію два рішення Ради...
Мінекономіки пояснило, як отримати 1000 грн “зимової підтримки”
Міністерство економіки розповіло, як можна отримати 1000 гривень за президентською програмою. Програма діятиме в грудні-лютому. Отримати тисячу можна за допомогою...
Bloomberg: Ділова активність в єврозоні несподівано скоротилася
Ділова активність в єврозоні несподівано скоротилася в листопаді, що свідчить про шкоду, завдану політичним хаосом та посиленням розбіжностей щодо торгівлі....
Кабмін пропонує збільшити виплату родинам загиблих цивільних захисників
Кабінет Міністрів погодив законопроєкт про збільшення виплати родинам загиблих цивільних осіб одноразової грошової допомоги. Про це заявив прем'єр-міністр України Денис...
“Тисяча Зеленського”: стало відомо, яку суму виділив Кабмін
Кабмін затвердив реалізацію плану щодо виплати "тисячі Зеленського". Зокрема, буде витрачено 5 млрд гривень. Про це повідомив нардеп Олексій Гончаренко....
Average Rating