Головною темою слухань на засіданні Комітету з правових питань та прав людини ПАРЄ у Парижі 12 грудня стали правові механізми фінансової компенсації Україні збитків, завданих російською агресією.
Про це повідомляє Міністерство юстиції. Україну на слуханнях представляла заступниця міністра Ірина Мудра.
"Ми твердо переконані, що міжнародне співтовариство буде діяти без поблажливості, щоб притягнути російський режим до відповідальності за звірства та руйнування в Україні. На жаль, кожного дня агресор завдає нових руйнувань на території України. Матеріальні руйнування неймовірні, і вони тривають щодня: зруйновані міста, пошкоджене навколишнє середовище та екосистема, понівечена економіка, величезні людські втрати. Тому існує потреба у створенні нового та інноваційного механізму для збору, оцінки та в кінцевому підсумку надання компенсації за сотнями тисяч позовів проти російської федерації за прямі збитки, завдані агресією проти України", — звернулася Мудра до учасників слухань у ПАРЄ.
Вона нагадала, що основною концепцією міжнародного компенсаційного механізму є побудова цілісної системи, яка б забезпечила реальне відшкодування збитків, завданих агресією. Такий механізм базуватиметься на багатосторонній міжнародній угоді і передбачатиме створення:
— Компенсаційної комісії, спеціально призначеної для розгляду компенсаційних претензій;
— Компенсаційного фонду, з якого виплачується компенсація;
— ефективної процедури виконання рішень Комісії.
На слуханнях було наголошено на крайній потребі втілювати політичну підтримку держав у практичні кроки. А, отже, основну увагу було приділено Міжнародному реєстру збитків, про необхідність створення якого було окремо зазначено в резолюції Генеральної Асамблеї ООН від 14 листопада 2022 року.
Міжнародний реєстр збитків (International Register of Damages for Ukraine) є невід'ємною частиною механізму компенсації, який слугуватиме для запису в документальній формі доказів й інформації про претензії щодо збитків, травм і руйнувань для всіх зацікавлених фізичних і юридичних осіб, а також держави Україна, спричинених міжнародно-протиправними діями Росії, наголосили у Мін'юсті.
Реєстр включатиме в себе опції зі збору інформації про претензії та доказів, що їх підтверджують, їх упорядкування (розподіл за категоріями, групування їх у масові/класові претензії, де це доречно), оцінювання претензій з точки зору критеріїв прийнятності.
Основними критеріями, за якими збитки включатимуться в Реєстр є територіальність, час їх виникнення та причинно-наслідковий зв’язок.
"Враховуючи безпрецедентний масштаб збитків, ми обговорюємо використання цифрових платформ для подання претензій і доказів. Цифрова платформа має максимально автоматизувати процеси, включаючи подання даних, перевірку ідентичності заявників, докази (наприклад, право власності), географічні та часові дані тощо", — повідомила заступниця міністра.
Паралельно, за її словами, Україна працює над правовою базою, яка стане підґрунтям для конфіскації заморожених російських активів. Звичайно, що для такого глобального процесу потрібен час, щоб внести необхідні зміни як на міжнародному рівні, так і до національного законодавства країн-партнерів.
"На сьогоднішній день ми просимо міжнародну спільноту забезпечити заходи щодо утримання заморожених/заблокованих російських активів до тих пір, поки не буде знайдено законне рішення з їх вилучення та передачі у Компенсаційний фонд. Це те, що ми називаємо поступовим підходом, і як Україна бачить процес створення механізму компенсації", — резюмувала Ірина Мудра.
Захід, організований Комітетом ПАРЄ з юридичних питань і прав людини, є третім у серії слухань доповіді Дам'єна Котьє (Швейцарія, ALDE) про правові та правозахисні аспекти агресії Росії проти України.
Попередні слухання охоплювали пропозицію ПАРЄ про спеціальний трибунал для суду над російськими лідерами за злочин агресії та інші правові шляхи притягнення до відповідальності за військові злочини та злочини проти людства, включаючи можливий геноцид.
Звіт Котьє має бути обговорений Асамблеєю на її пленарній сесії в січні 2023 року.
Інші Новини
Як зміниться курс долара в Україні за чотири роки: прогноз Мінфіну
Міністерство фінансів України готує бюджетну декларацію на 2026-2028 роки. Проєкт документа містить макропрогноз Мінекономіки від середини квітня. Про це повідомив...
У Мінсоцполітики розповіли, як ВПО розрахувати субсидію на оренду житла
В Україні запустили зручний онлайн-сервіс, який допоможе переселенцям розрахувати субсидію на оренду. Цю суму компенсує держава.Про це повідомляє Мінсоцполітики.Онлайн-калькулятор створили...
Держказначейство опублікувало дані про доходи бюджету у першому кварталі
Згідно з оперативними даними Державної казначейської служби, у січні-березні до загального фонду держбюджету було перераховано 581,5 млрд гривень. Більшість доходів...
Більше не в “Ощадбанку”. У Кабміні зробили важливу заяву про пенсії
Пенсії декого з громадян будуть зберігатись на їхніх рахунках у Пенсійному фонді України (ПФУ). Тобто в "Ощадбанку" цих грошей більше...
Криптоплатформа Trustee Plus припинила реєструвати нових користувачів з України
Криптовалютна платформа Trustee Plus припинила реєстрацію нових користувачів з України через "регуляторну невизначеність"."На жаль реєстрація українців, які знаходяться на території...
Україна за чеською ініціативою вже отримала близько 1,9 млн снарядів – Шмигаль
Торік у межах "чеської ініціативи" надійшло близько 1,5 млн снарядів різного калібру, цьогоріч - ще 400 тисяч. Про це прем'єр-міністр...
Average Rating