Єврокомісія хоче представити країнам-членам план, який не тільки забезпечить постачання боєприпасів Україні в рамках оборони від російського вторгнення, а й поповнить запаси в країнах ЄС
Проєкт документа є у розпорядженні Spiegel.
План складається з трьох компонентів.
Перший компонент передбачає негайне збільшення поставок боєприпасів, зокрема 155-мм артилерійських снарядів, в Україну. Глава зовнішньополітичного відомства ЄС Жозеп Боррель незабаром запропонує додатковий пакет підтримки на суму 1 мільярд євро для постачання боєприпасів, насамперед 155-мм снарядів.
Другий компонент передбачає спільну закупівлю 155-мм боєприпасів Європейським оборонним агентством EDA з метою заповнення прогалин у запасах країн ЄС і забезпечення постачання України в довгостроковій перспективі.
Третій компонент покликаний забезпечити довгострокове збільшення європейських потужностей з виробництва боєприпасів з урахуванням зміни безпекової ситуації.
Надзвичайна допомога в рамках першого компоненту надаватиметься за вже усталеною схемою: країни ЄС постачають Україні боєприпаси, а натомість отримують гроші з Європейського фонду миру (ЄФМ). Його фінансове покриття вже тричі збільшувалося на 500 млн євро, а в грудні було прийнято рішення збільшити його до 2 млрд євро.
Другий компонент плану містить чіткий меседж: час, коли мир у Європі вважався гарантованим, минув. Ситуація докорінно змінилася з нападом Росії на Україну, і країни ЄС повинні це враховувати — шляхом придбання більшої кількості боєприпасів у довгостроковій перспективі.
Це має відбутися за допомогою проєкту EDA. Країни-члени ЄС і Україна повинні звести докупи свої потреби, щоб "розмістити масове замовлення і дати промисловості чіткий сигнал про попит", йдеться в документі. На думку Євроркомісії, тільки якщо промисловість буде впевнена, що такий попит існує, вона буде готова збільшити свої виробничі потужності в довгостроковій перспективі.
Комісія також сподівається, що спільне замовлення призведе до значно нижчих цін, ніж раніше. 25 з 27 країн ЄС і Норвегія вже висловили зацікавленість в участі в проєкті, який триватиме сім років.
Третій компонент має вирішити основну проблему: "швидке зменшення" запасів боєприпасів у країнах ЄС і недостатні потужності для їх виробництва, які тепер мають бути "швидко збільшені".
Єврокомісія бачить себе більше в ролі посередника і організатора, наприклад, виявляючи прогалини у виробничих потужностях і допомагаючи із закупівлями. Реальну відповідальність за виробництво покладено на промисловість та уряди країн ЄС.
Очікується, що міністри оборони країн ЄС обговорять пропозиції на неформальній зустрічі в Стокгольмі на початку наступного тижня. Рішення можуть бути прийняті вже на наступному саміті глав держав і урядів наприкінці березня.
Нагадаємо, міністр оборони Естонії Ханно Певкур закликав ЄС зосередитися на якнайшвидшому придбанні боєприпасів для України для запуску промислового виробництва, замість того, щоб відправляти наявні запаси.
Інші Новини
Скандал у Пентагоні: ще одного чиновника відсторонено через витік секретів
Пентагон у середу відсторонив третього високопоставленого посадовця в межах масштабного розслідування витоків секретної інформації. Серед секретів - ймовірний брифінг бізнесмена...
Bloomberg: Росія просить США дозволити купувати літаки Boeing за рахунок заморожених грошей
Росія в рамках переговорів зі США просить дозволити їй купувати літаки компанії Boeing за гроші з мільярдів доларів заморожених державних...
Литва вводить обмеження для осіб з громадянством РФ та Білорусі
Громадяни Литви, які мають російські, білоруські або китайські паспорти, а також особи без литовського громадянства не будуть прийматися до Військової...
У Білому домі пояснили заяву про 245% мита проти Китаю
Лише деякі китайські товари, такі як електромобілі та шприци оподатковуються митом у 245%. Це не новий широкомасштабний тариф США, запроваджений...
WSJ: Трамп “озолочує” Білий дім – зробивши його схожим на Мар-а-Лаго
Президент США Дональд Трамп у вільний від роботи став "артдиректором" Білого дому, додаючи золотих відтінків у кожен його куточок.Про це...
У США оголосили 11 квітня днем хоккеїста Овєчкіна, який підтримує Путіна
Мер Вашингтона Мюріел Боузер проголосила 11 квітня 2025 року «Днем Олександра Овєчкіна». З посиланням на пресслужбу його клубу. «Я, мер...
Average Rating