Сьогодні, у четвер, 16 березня, відбулося чергове засідання Правління Національного банку України з питань монетарної політики, на якому було ухвалено рішення зберегти облікову ставку НБУ на рівні 25% (нагадаємо, така ставка діє з 3 червня 2022 року).
Раніше ми вже повідомляли, що, згідно з планами НБУ, ставка залишиться незмінною як мінімум до кінця першого кварталу 2024 року.
Глава НБУ Андрій Пишний вийшов на зв'язок онлайн із Польщі, де він перебуває у складі делегації на зустрічі з місією МВФ.
З метою мінімізації ризиків для макроекономічної стабільності Правління Національного банку ухвалило рішення з 7 квітня 2023 року:
ввести в обіг тримісячні депозитні сертифікати (ДС) під фіксовану ставку на рівні облікової ставки НБУ. Можливості банків розміщувати кошти у таких ДС залежатимуть від обсягів сформованих порфелів гривневих депозитів населення строком від 3 місяців;
знизити ставку по депозитному сертифікату овернайт до 20%.
Крім того, з 11 травня 2023 року пільгові нормативи формування банками обов'язкових резервів за строковими коштами на рахунках фізосіб у національній (0%) та іноземній валютах (10%) поширюватимуться лише на депозити з початковим терміном від трьох місяців.
Що це означає для населення та як вплине на курс долара?
Чудово розуміючи, що гривні в обігу стає дедалі більше, і її треба «пов'язати» всіма правдами та неправдами, Національний банк стимулює банки ще більше «пилососити» гривню шляхом нарощування обсягів депозитів населення. Для цього їм пропонується інструмент під 25% річних. Тобто залучаючи від населення депозити під 15-18%, банки отримують без шуму і пилу свої 7-10% річних. Щоправда, за них доведеться ще боротися. А це означає, що банки почнуть збільшувати процентні ставки.
Тобто найближчим часом відсотки за депозитами у національній валюті зростуть. Але лише на депозити від трьох місяців. Тим самим «хитрим» банкам, які масово кинулися відкривати депозити на 3,7,14 днів, доведеться оперативно змінювати свою депозитну політику, оскільки з 11 травня «пропетляти» вже не вийде: за короткі депозити доведеться платити, нарощуючи обсяг резервів у НБУ. Тобто «короткі» депозити найближчим часом почнуть «відмирати», не ставши особливо популярними.
Яку мету ставить НБУ? Зібрати вільну гривню, яка може ринути на валютний (а особливо – на готівковий валютний) ринок і підняти курс долара до нових висот, абсорбувати її в банках, причому бажано на тривалий термін. Для цього навіть демонструється зміцнення національної валюти до долара.
Чи вдасться таким чином стримати зростання курсу долара? Спочатку, частково, – так. Багато хто повірить – і знову понесе гривню до банків. Можливо, хтось навіть для цього почне продавати долар, що «дешевшає». Тобто найближчими 1-2 місяцями таким чином курс, можливо, навіть вдасться стабілізувати.
Однак варто розуміти, що збільшення видаткової частини Бюджету-2023 на 537 млрд. гривень, які будуть спрямовані на потреби військових, не залишиться непоміченим. Ці гроші хлинуть в обіг, як вода під час весняної повені, і неминуче призведуть до стрибка курсу долара. Просто це буде згодом.
А поки що долар позитивно відреагував на факти незмінності облікової ставки, а також того, що поки що жодних рішень щодо валютної лібералізації прийнято не було. Зокрема, у Києві курс продажу "американця" знизився з 38,70 до 38,65 гривень, трохи подешевшав долар і в інших містах.
Інші Новини
Болгарія просить Євросоюз обмежити імпорт меду з України
Міністр сільського господарства і продовольства Болгарії Георгій Тахов звернувся до Європейської комісії з проханням "вжити захисних заходів" проти імпорту меду...
Мобільні оператори купили додаткові частоти на майже 3 млрд грн
Мобільні оператори Київстар, Vodafone і lifecell виграли лоти на придбання ліцензій для користування радіочастотним спектром в діапазонах 2100, 2300 та...
У РФ пропонують списувати борги за кредитами тим, хто піде воювати
У Росії придумали новий спосіб, як заманити людей на війну, – готовим вирушити на фронт пропонують списувати борги за кредитами...
“Укренерго” скасувало графіки відключень електрики для кількох регіонів
У декількох західних областях України скасували графіки відключень світла на 19 листопада, запроваджені на після масованої ракетної атаки по Україні....
Курс валют НБУ на 19 листопада
Курс основних валют, встановлений Національним банком України у вівторок, 19 листопада 2024 року Курс долара порівняно з 18 листопада досяг...
У Вінницькій області припинила роботу Ладижинська ТЕС – ОВА
Унаслідок масованого ракетного удару Росії 17 листопада Ладижинська ТЕС у Вінницькій області тимчасово припинила роботу. На станції триває ліквідація наслідків:...
Average Rating