Венеційська комісія в понеділок оприлюднила критичний висновок щодо закону України "Про національні меншини (спільноти)", ухвалення якого згадувалось серед рекомендацій Європейської комісії для надання кандидатського статусу.
Текст висновку є в розпорядженні видання.
Фахівці комісії в цілому привітали ухвалення закону про нацменшини в Україні, а також відзначили співпрацю української влади в підготовці висновку. Водночас для повної відповідності міжнародним стандартам вони рекомендують "переглянути низку положень" закону.
Більшість рекомендацій стосуються використання мови національних меншин, передбачених у статті 10. Серед іншого, Венеційська комісія закликає поширити право на проведення заходів мовами меншини на всіх людей та вилучити зобов’язання забезпечувати їх український переклад "або принаймні переглянути його у світлі принципу пропорційності".
Також експерти Ради Європи просять переглянути зобов'язання, пов'язані з виданням книг мовами нацменшин і книгарнями, уточнити питання перекладу "написів офіційних назв та інформації для загального ознайомлення мовою меншини" та ухвалити методологію стосовно використання мов нацменшин в органах влади (нині закон передбачає, що її має розробити уряд).
Рекомендації стосуються перегляду й інших законів, зокрема щодо "обмеження свободи використання мови меншин та диференційоване ставлення до мов меншин" та права на доступ до ЗМІ мовами меншин шляхом скасування мовних квот у законі "Про медіа".
Окремо Венеційська комісія просить учергове відкласти переведення системи освіти на українську мову й продовження перехідного періоду, переглянувши її у світлі попереднього висновку комісії.
Закон "Про національні меншини (спільноти)" набув чинності в Україні в березні 2023 року. Цей закон – серед семи рекомендацій Єврокомісії, які Україна має виконати для подальшого руху до ЄС. При цьому, у рекомендаціях прописано, що закон має враховувати думку "Венеційки".
Україна не зверталася за таким висновком перед ухваленням закону у грудні 2022 року, хоча й використала попередні висновки ВК та запитала думку інших інституцій Ради Європи. Та Венеційська комісія ухвалила рішення проаналізувати закон без запиту з Києва.
Раніше обурення ухваленим законом про нацменшини висловлювала Румунія, яка неодноразово просила Україну його переглянути. Також до цієї теми неодноразово поверталась Угорщина, говорячи про утиски прав закарпатських угорців.
Інші Новини
Зеленський назвав перші країни, з якими можуть домовитись про множинне громадянство
Президент Володимир Зеленський оголосив про перші країни, з якими можуть відкритись процедури для отримання множинного громадянства.Про це він сказав під...
Зеленський назвав євроінтеграційні завдання для нового уряду й послів
Президент України Володимир Зеленський заявив, що очікує від уряду забезпечення готовності до відкриття усіх переговорних кластерів щодо вступу у ЄС,...
Зеленський назвав пріоритети чергової зустрічі з представниками РФ в Стамбулі
Президент України Володимир Зеленський назвав три пріоритетних для Києва питання, які хочуть обговорити під час третіх перемовин з представниками РФ...
Зеленський: Французькі компанії готові розпочати виробництво дронів в Україні
Президент України Володимир Зеленський провів зустріч із міністром закордонних справ Франції Жаном-Ноелем Барро. Обговорили, зокрема, готовність французьких компаній розпочати виготовлення...
Очільник МЗС Франції у Києві пообіцяв продовжити тиск на Путіна
Міністр закордонних справ Франції Жан-Ноель Барро під час візиту до Києва пообіцяв продовжити тиск на правителя Росії Владіміра Путіна. Про...
У Кремлі зробили нову заяву про зустріч Путіна з Трампом
Російський диктатор Володимир Путін дійсно може зустрітись з президентом США Дональдом Трампом. Про це заявив речник Кремля Дмитро Пєсков російськім...
Average Rating