Походом на Москву легше було піти у червні, ніж залишити її у серпні. Лідер найманців групи "Вагнера" Євген Пригожин, який влаштував короткочасний заколот проти російських військових два місяці тому, загинув в авіакатастрофі разом із дев'ятьма іншими пасажирами в середу, коли вони прямували з Москви до Санкт-Петербурга. Про це повідомляє російська влада та афілійовані з ПВК Telegram-паблік. За деякими даними, літак було збито російськими засобами ППО. Буквально за кілька годин до цього генерала Сергія Суровікіна, який нібито заздалегідь знав про заколот і не з'являвся на публіці з того часу, як це сталося, був звільнений з посади голови ВПС Росії. Що ж час та обставини очевидної смерті Пригожина вказують на стан російського президента Володимира Путіна? Що це означає для майбутнього Wagner Group, включаючи її діяльність у Африці? І як ця боротьба за владу вплине на війну в Україні? Нижче висловлюються експерти Atlantic Council.
Те, що Пригожин так довго прожив, свідчить про тріщини в режимі Путіна.
Чи вирішила очевидна смерть лідера найманців Вагнера в авіакатастрофі проблему Путіна з Пригожіним? На перший погляд, відповідь так.
Смерть глави найманців, звісно, зупинила умовну кровотечу в РФ, але не вирішила проблему Путіна. Він не може скасувати події останніх двох місяців, а російська еліта не забуде про побачене. Навіть якщо Пригожина вже немає, вони все ще захоплюються відносним успіхом Вагнера на війні в Україні в порівнянні з російською армією, за "турботи про своїх солдатів" і за його готовність висловити вголос свою стурбованість щодо доцільності вторгнення Путіна.
Те, що він протримався стільки ж, говорить про тріщини в режимі. Можливо, цього тижня Путін вирішив свою проблему із Пригожиним. Він, звісно, ще раз наголосив, що переходити йому дорогу небезпечно. Але за останні два місяці він також продемонстрував, що недостатньо впевнений, щоб діяти негайно. Урок полягає в тому, що якщо ви починаєте йому сперечатися, не зупиняйтесь. Не менш важливим є те, що умови для виклику Путіну залишаються.
Джон Е. Гербст – старший директор Євразійського центру Атлантичної ради. Він обіймав посаду посла США в Україні з 2003 до 2006 року.
Щоб зберегти режим, Путіну потрібно зберегти страх
Ризикуючи сказати очевидне, малоймовірно, що авіакатастрофа, де, здається, загинув Пригожин, була нещасним випадком. Якби Пригожин не змушений був заплатити високу ціну за свій бунт у червні, режим Путіна був би серйозно ослаблений. Це тому, що режим Путіна по суті діє за логікою злочинного синдикату. Путін – кум. Пригожин був капо, який, мабуть, не знав свого місця. І за безсмертними словами Омара Літтла з The Wire: «Якщо ти йдеш проти короля, краще не промахся». Путін славиться мстивістю, і з того моменту, як Пригожин перервав свій похід на Москву, він був мертвою людиною.
Браян Вітмор є старшим науковим співробітником Євразійського центру Атлантичної ради, доцентом практики Техаського університету в Арлінгтоні, а також засновником та ведучим The Power Vertica.
З Пригожиним чи без нього для Росії в Африці – все як завжди
З Пригожином чи ні, але росіяни хотіли зберегти свій бізнес та інтереси безпеки в Африці. Це першочергова мета. Путін дуже чітко сказав про це, коли сказав, що бунтівники «зрадили країну». Він більше не міг довіряти Пригожину, який перебував під слідством за збройний заколот. Навіть після вигнання Пригожин становив загрозу російським інтересам в Африці, можливо, конкурентом із суперницькими інтересами. Дивно, але він з'явився у Санкт-Петербурзі на нещодавньому саміті "Росія-Африка". Зрозуміло, що інтереси російського уряду та групи Вагнера більше не збігалися. Африка є ключовою у стратегії Путіна, коли він з усіх боків обкладений санкціями через війну в Україні: довести, що він не ізольований, обійти економічні санкції Заходу та відновити свої сили за допомогою Вагнера. Повстання Пригожина вимагало уточнення характеру партнерства Росії з африканськими країнами
Рама Яде є старшим директором Африканського центру Атлантичної ради та старшим науковим співробітником Європейського центру.
З очевидною смертю Пригожина та звільненням Суровікіна Путін проводить зачистку
То був великий день для України. Українські сили знищили в Криму російську систему ППО С-400, доставили російського перебіжчика та захопили його гелікоптер, а також збили російський військовий літак над Чорним морем. Але найкращою новиною зі всіх стало збивання літака, на якому, як повідомляється, був Пригожин, відповідальний за вбивство незліченної кількості українців. Остаточна відповідальність може лежати на мстивому Путіні, який прагне усунути людину, яка відкрито кинула йому виклик два місяці тому, але мало хто проллє сльози через смерть Пригожина.
Очевидна смерть Пригожина також сталася після зникнення Суровікіна під час повстання Вагнера і, як повідомлялося, перебував під домашнім арештом, був офіційно усунений з посади керівника ВПС за підозрою у пособництві Пригожина. Швидше за все, Путін нарешті прибирає будинок.
Даг Клейн є іноземним співробітником Євразійського центру Атлантичної ради.
Остання глава повстання Вагнера ще не написана
Чи зможуть сили Вагнера організувати грізний виклик Путіну та їхнім опонентам на найвищому рівні Міністерства оборони Росії? Війська Вагнера наближалися до Москви два місяці тому; Зараз багато хто перебуває в Білорусі, а їхній лідер, здається, мертвий. Їхнє бажання і здатність організувати новий виклик режиму Путіна ще доведеться побачити.
Що відбувається в Україні? Якщо насильство повернеться найближчим часом, моральний дух росіян на передовий може погіршитися, а командування та контроль послаблять. Якщо шанувальники Пригожина витримають свій час, вони можуть дочекатися продовження важких успіхів України, щоб залишити Путіна у більш політично нестабільному стані, перш ніж залишити новий виклик режиму.
Це лише кілька питань, які варто поставити найближчими днями та тижнями. Одне можна сказати напевно: останній розділ червневого заколоту ще не написаний.
Джеффрі Кімміно – заступник директора з операцій та співробітник Центру стратегії та безпеки Скоукрофта.
Інші Новини
Данія виділяє 130 млн євро на розвиток української оборонки
Українська оборонна промисловість отримає 130 млн євро від Данії. Про це заявила прем'єр-міністерка Данії Метте Фредеріксен під час спільного брифінгу...
Лідери G20 підтримують справедливий мир в Україні за принципами Статуту ООН
Лідери 20 найбільших економік світу (G20) заявили про підтримку усіх конструктивних ініціатив, спрямованих на встановлення в Україні всеосяжного, справедливого і...
ЄС готовий більше допомагати Україні, якщо США скоротять підтримку – Сікорський
Міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський заявляє, що найбільші країни ЄС готові надавати Україні фінансову і військову допомогу, якщо США...
Війна РФ проти України прямо загрожує для Заходу – генсек НАТО
Агресія РФ проти України за обсягом та наслідками несе загрозу для усього колективного Заходу, особливо в контексті долучення до цієї...
Зеленський заперечив можливе зниження мобілізаційного віку в Україні
Президент Володимир Зеленський під час свого виступу у Верховній Раді 19 листопада заявив, що влада не готує зниження мобілізаційного віку....
США офіційно дозволили Україні далекобійні удари вглиб РФ
Заступник держсекретаря США в країнах Західної півкулі Браян А. Ніколс офіційно підтвердив, що Білий дім дозволив Україні використовувати далекобійну зброю...
Average Rating