Національний банк не бачить передумов для пом’якшення процентної політики у 2024 році. Про це свідчать підсумки дискусії членів комітету з монетарної політики, яку НБУ опублікував 6 листопада.
"Учасники дискусії погодилися, що простір для пом’якшення процентної політики у 2024 році наразі видається обмеженим, враховуючи плани щодо валютної лібералізації та очікуване певне пришвидшення інфляції наступного року", – йдеться у повідомленні.
На їхню думку, однією з важливих передумов збереження стійкості валютного ринку залишатиметься достатня привабливість гривневих інструментів. Для цього НБУ муситиме утримувати достатньо високі ставки й за операціями з банками.
Кілька членів комітету припустили, що НБУ може переглянути прогноз облікової ставки в новому прогнозному циклі в січні у разі позитивних змін у балансі ризиків для курсової стійкості та цінової динаміки.
Підґрунтям для цього може бути, зокрема, підтвердження ритмічності надходження міжнародної допомоги, поліпшення очікувань і більша, ніж очікується зараз, збалансованість валютного ринку.
"Такий розвиток подій дасть змогу рухатися в бік подальшого зниження процентних ставок", – вважає регулятор.
З 27 жовтня 2023 року НБУ встановив облікову ставку на рівні 16%, зрівнявши її зі ставкою за депозитними сертифікатами овернайт. Більшість експертів напередодні рішення очікували менш помітне зниження – до 18%.
Облікова ставка – це ключовий показник вартості грошей у країні, від якого залежать відсоткові ставки для кредитів та депозитів. У серпні, незабаром після першого зниження ставки, в Україні вперше за рік почали зменшуватися відсотки за гривневими депозитами.
Фінансовий аналітик групи ICU Михайло Демків у коментарі сказав, що Нацбанк оновив свій макропрогноз та дав незвично сильний сигнал, що в грудні облікова ставка буде знижена до 15%.
"Існує висока ймовірність, що наступного року ставка залишатиметься незмінною. Цей сценарій базується на припущенні, що гаряча фаза війни триватиме всі 12 місяців наступного року. Відповідно банки враховуватимуть це у своїх планах, і зниження ставок за депозитами в гривні найближчі кілька місяців пригальмується", – сказав він.
Регулятор підтвердив, що члени комітету з монетарної політики бачать можливість додаткового пом’якшення процентної політики у грудні. Більшість із них очікує зниження облікової ставки на 1 відсотковий пункт – до 15% у грудні з відповідним коригуванням інших ставок НБУ за операціями з банками.
Кілька членів комітету побачили передумови для зниження облікової ставки та інших ставок за операціями НБУ з банками на 2 в.п.
Інші Новини
Євросоюз може створити альтернативу Visa та PayPal: у чому причина
Європа має позбутись залежності від американських і китайських платформ, таких як Visa, Mastercard, PayPal і Alipay та провести платіжну революцію.Про...
Україна націоналізувала активи російського олігарха на понад 2 млрд гривень
Вищий антикорупційний суд задовольнив позов Мін’юсту про стягнення в дохід України продукції та сировини, якими володів підсанкційний російський олігарх Олег...
Шуляк розповіла про суму компенсації на відбудову житла на власній ділянці
Українці, чиє житло знищене внаслідок російської агресії, тепер можуть отримати компенсацію для будівництва на власній ділянці. У середньому сума становить...
Міжнародні резерви України зросли на 2,2 млрд. доларів
Завдяки скороченню валютних інтервенцій та безпрецедентній міжнародній допомозі Нацбанк наростив резерви.Про це говорять дані НБУ.Міжнародні резерви України протягом березня 2025...
Rheinmetall купив виробника ключового компонента для виробництва боєприпасів
Найбільший німецький оборонний концерн Rheinmetall придбав компанію Hagedorn-NC, яка виготовляє нітроцелюлозу — ключовий компонент для виробництва боєприпасів. Про це пише...
Тарифні війни Трампа: як це вплине на Україну
У середу 2 квітня, близько 23 години за київським часом, президент США Дональд Трамп оголосив про намір запровадити додаткові митні...
Average Rating