Минулого тижня безготівковий курс долара знову вкотре ненадовго опустився нижче за 36,00 гривень. Мінімальні значення, а саме 35,975 гривень на позиції «бід» та 36,03 гривень на позиції «оффер» було зафіксовано вже у понеділок 20 листопада.
Національний банк, який активно проводив інтервенції і минулого тижня, проте не дозволив долару впасти ще сильніше. Зменшивши обсяг своїх продажів у понеділок та вівторок, НБУ дав ринку чіткий і недвозначний меседж: нижче за 36 гривень вартість безготівкового долара не опускатимуть.
Така позиція регулятора продиктована інтересами компаній-експортерів, які явно не мають наміру продавати долар занадто дешево. Тому Нацбанку доводиться балансувати, утримуючи курс у вузькому діапазоні. Для цього минулого тижня він продав 522,10 млн. доларів, що в 1,4 рази менше, ніж тижнем раніше.
У понеділок 27 листопада котирування на міжбанку пішли догори, досягнувши 36,29 гривень на позиції «бід» та 36,30 гривень на позиції «оффер». Як повідомили порталу «Курс України» представники казначейства одного з комерційних банків, «сьогодні НБУ продає рідко та дрібними обсягами». За словами скарбників, коли долар піднявся вище за рівень 36,25, активізувалися експортери і почали виставляти свої заявки на продаж.
Схоже, десь у районі 36,30-36,35 гривень за одного безготівкового «американця» проходить верхня межа умовного діапазону, який НБУ неявно окреслив і планує підтримувати. В цьому випадку будуть задоволені всі: і експортери, яким не доведеться продавати долари надто дешево, і імпортери, яких нинішній курс долара рятує від збитків.
Річ у тім, що поточна ситуація із блокуванням вантажоперевезень через українсько-польський кордон уже починає позначатися на українській економіці. Зокрема, повідомляють про зростаючі проблеми з постачанням палива в Україну. Зріджений газ, який заходив з боку Польщі, вже почав зростати в ціні: блокування польського кордону призвело до дефіциту та підвищення цін на нього в Україні на 30%. Утримуючи курс долара на низькому рівні, Національний банк надає підтримку імпортерам ПММ, добре розуміючи, що зростання вартості палива миттєво позначиться на всіх галузях.
Щодо готівкового долара, минулого тижня він подешевшав приблизно на 50 копійок. Минулого понеділка в гуртових обмінних пунктах столиці долар продавали по 37,75-37,78 гривень, а в п'ятницю 24 листопада цінник опустили до 37,53-37,55 гривень.
На обід понеділка великі партії готівкового «американця» у Києві продають по 37,59-37,60 гривень. У минулі мирні роки в цей час долар активно купували роздрібні торговельні мережі, які конвертували виручку після Чорної П'ятниці. Зараз вони купують здебільшого безготівковий долар (попит на який сьогодні вищий, ніж у звичайні дні), тому на готівковому курсі це поки що ніяк не позначилося.
Останній тиждень осені на валютному ринку очікується щодо спокійного. Потреба у гривні для оплати обов'язкових платежів та погашення кредитів забезпечить достатню пропозицію валюти, тому різких коливань та зростання курсу долара можна поки що не чекати.
На думку аналітиків порталу «Курс України», діапазон коливань курсу готівкового долара наступного тижня залишиться тим самим: 37,50-38,00 гривень. І лише у грудні можливі істотніші його зміни.
Інші Новини
МВФ дещо покращив прогноз зростання економіки України
Міжнародний валютний фонд несуттєво покращив прогноз зростання реального ВВП України до 4% у 2024 році, а також до 2,5-3,5% у...
“Укренерго” скоротило графіки відключень та скасувало обмеження для низки регіонів
"Укренерго" розпорядилося на 20 листопада застосувати одну чергу відключень світла замість однієї-двох попередніми днями. Крім того, графіки скасовано у низці...
Болгарія просить запровадити обмеження ЄС на український мед
Міністр сільського господарства і продовольства Болгарії Георгій Тахов звернувся до Європейської комісії з проханням про «захисні заходи» проти імпорту меду...
В уряді розповіли, на що витратять $660 млн від Світового банку
Кабінет міністрів підтримав залучення позики від Міжнародного банку реконструкції та розвитку на 662 мільйони доларів для фінансування програм соціального захисту....
Десятки чеських компаній обходять санкції проти РФ, торгуючи через треті країни – ЗМІ
Чеські державні органи перевіряють десятки компаній за підозрою в обході санкцій проти Росії. Про це поінформували журналісти ČT24. Згідно з...
Банки Китаю блокують рахунки російських компаній через підсанкційні адреси
Російські компанії зіткнулися з блокуванням рахунків у великих китайських банках через те, що їхні юридичні адреси збігаються з адресами організацій,...
Average Rating