Якби українці могли повернутися у 1991 рік, то замість Леоніда Кравчука вони обрали би президентом В'ячеслава Чорновола. Про це йдеться в результатах опитування КМІС.
Як зазначають соціологи, 1 грудня 1991 року в Україні відбулися перші вибори президента. Серед шести кандидатів майже 62% набрав Кравчук (найбільше у всіх регіонах, крім трьох областей Галичини), а Чорновіл набрав трохи більше 23%.
Серед нинішніх українців зараз би 74% проголосували за Чорновола, а за Кравчука віддали би свій голос 13%. У перерахунку до тих, хто голосував би і визначився з вибором, 86% голосів було би подано за Чорновола, 14% – за Кравчука.
Зокрема, серед респондентів, які дійсно в 1991 році мало право голосу (зараз це люди у віці 50 років і старше) 81% проголосували б за Чорновола і 10% – за Кравчука.
У всіх регіонах більшість населення проголосували б за Чорновола. Відносно найбільше – на Заході (86% серед усіх респондентів) і в Центрі (80%). Водночас на Півдні 58% серед усіх респондентів підтримали б Чорновола (Кравчука – 17%), на Сході – 63% (Кравчука – 28%).
Як зазначив заступник директора КМІС Антон Грушецький, Україні пощастило, що з кінця 1980-х років реально був інтенсифікований процес переосмислення своєї історії та свого місця у світі. Попри окремі бар’єри (зокрема, агресивні намагання вплинути з боку наших "сусідів"), цей процес не припинявся у всі подальші роки.
"Багато хто при цьому критикує українців за інертність мислення і що прийняття ряду істин (наприклад, роль Росії в історії України) зайняло занадто тривалий час. Проте суспільства – це дуже складні системи, які функціонують у конкретних контекстних історичних умовах", – вважає він.
За його словами, важко однозначно говорити, як би змінилася доля України, якби вибори в 1991 році виграв Чорновіл: можливо, ми би дійсно тоді зараз були більш схожими на Польщу чи країни Балтії.
"У будь-якому випадку потрібно пам’ятати, що Україна змогла пройти бурхливий і складний період з 1990-х років, а серед населення поступово кристалізувалося самоусвідомлення як єдиної української політичної нації. Саме тому Росія не змогла знищити Україну в 2014 році, тому що Україна вже відбулася як держава у головах українців. І саме тому Росія не зможе перемогти Україну і зараз", – сказав Грушецький.
Опитування було проведене 29 листопада – 9 грудня 2023 року серед 1031 респондентів в усіх областях, крім тимчасово окупованих територій Криму та Донбасу, а також територій, де на момент опитування відсутній український мобільний зв'язок.
Інші Новини
Путін оновив ядерну доктрину після дозволу США на удари ATACMS по РФ
Правитель Росії Володимир Путін своїм указом 19 листопада затвердив оновлену ядерну доктрину Росії, невдовзі після того, як Білий дім дозволив...
ЄС та НАТО висловлюють підтримку Україні до 1000 днів повномасштабної війни
Західні лідери, члени урядів і посли публікують заяви солідарності з Україною до тисячного дня від початку повномасштабного нападу Росії на...
Макрон вважає “хорошим” рішення США послабити заборону на удари ATACMS по РФ
Президент Франції Емманюель Макрон схвально відреагував на інформацію про рішення США дозволити Україні завдавати ударів по РФ далекобійними ракетами ATACMS....
США найближчими днями оголосять про нову військову допомоги Україні
Постійна представниця США при ООН Лінда Томас-Грінфілд заявила, що Сполучені Штати ближчими днями оголосять новий пакет оборонної допомоги Україні та...
Борис Джонсон закликав дати Україні лендліз та оголосити дату вступу до НАТО
Колишній прем'єр-міністр Великої Британії Борис Джонсон закликав надати Україні кредит на $500 млрд та оголосити дату вступу країни до НАТО....
Дуда заявив, що Шольц заважає Трампу завершити війну в Україні
Канцлер Німеччини Олаф Шольц намагається усунути обраного президента США Дональда Трампа від переговорів щодо завершення війни в Україні, заявив президент...
Average Rating