Значні бюджетні витрати наприкінці 2023 року та посилення невизначеності щодо надходження зовнішнього фінансування зумовили зростання попиту на іноземну валюту в Україні.
Про це повідомляє Макроекономічний та монетарний огляд НБУ (січень 2024 року).
"Збільшився й попит на іноземну валюту з боку імпортерів харчових та побутових товарів, пального, а також електроенергії", – йдеться в огляді.
Бюджетні видатки
За даними НБУ, у грудні видатки сягнули "рекордних безпрецедентних обсягів". Загалом у 2023 році видатки зросли на близько 50% р/р попри значну базу порівняння попереднього року.
Основними напрямами видатків передбачувано були сфери оборони і безпеки та соціальне забезпечення. Також вірогідно в грудні збільшилися капітальні видатки після їх певного пригальмування у попередньому місяці. Це може бути пов'язано із виконанням інфраструктурних проектів і ремонтних робіт разом з компенсацією громадянам пошкодженого майна, зазначили в НБУ.
Ситуація на валютному ринку
Як зазначається в огляді, за винятком останніх днів, упродовж грудня скорочувалася різниця між готівковим та офіційним курсом, зокрема завдяки скасуванню обмежень для банків та небанківських фінансових установ на продаж готівкової іноземної валюти населенню.
Під впливом цих чинників НБУ збільшив інтервенції на міжбанку до 3,6 млрд доларів.
"Достатні обсяги інтервенцій та додатна дохідність гривневих інструментів у реальному вимірі забезпечили контрольованість валютного ринку", – повідомили в НБУ.
Курс долара в грудні-січні
У грудні курс на міжбанку піднявся з 36,35 до 38,10 грн/долар. Офіційний курс НБУ зріс на 4,4% до 37,98 грн/долар. На початку січня офіційний курс оновив черговий максимум – 38,11 грн/долар.
НБУ у грудні 2023 року продав на міжбанківському валютному ринку 3,553 млрд доларів. Це максимальний обсяг із червня 2022 року.
Готівковий курс майже повністю залежить від міжбанку. У результаті курс на готівковому ринку за грудень зріс на 1,5 гривні до 39,05 грн/долар. На початку січня він піднявся до 39,50 грн/долар, але потім впав до 39,20 грн/долар. Однак курс, як і раніше, нижчий, ніж наприкінці минулого року, коли він становив близько 40,70 грн/долар.
Крім того, дані НБУ свідчать, що населення України в грудні 2023 року купило в банках 1,026 млрд доларів – рекордний за 11 років обсяг валюти (у листопаді 2012 року – 1,523 млрд доларів). Загалом за 2023 рік українці купили 4,793 млрд доларів.
Інші Новини
Американський виробник гелікоптерів може інвестувати в Україну – Мінекономіки
Американський виробник вертольотів Bell Helicopter розглядає можливість інвестувати у виробництво в Україні. Про це заявив міністр економіки, довкілля та сільського...
На одну закриту агрофірму в Україні припадає 2,5 нові
Понад 8 тисяч аграрних компаній було відкрито в Україні з 2021 року за даними Єдиного державного реєстру. Пік припав на...
В НБУ пояснили зростання цін на пальне та озвучили прогноз до кінця року
Зростання цін на пальне в Україні було викликано двома факторами, які вже вичерпані. До кінця року значних рухів не очікується....
“Укрзалізниця” посилює контроль при посадці в потяги: що зміниться для пасажирів
"Укрзалізниця" посилює контроль документів під час посадки пасажирів у поїзди.Про це повідомляє пресслужба УЗ."Останніми днями ми отримали низку звернень щодо...
Мінекономіки затвердило гранти для підприємств на понад 80 млн грн
16 підприємств та підприємців зможуть отримати державну підтримку за програмою "Гранти для переробних підприємств". Про це інформує Міністерство економіки, довкілля...
Єврокомісія не змінюватиме торговельну угоду з Україною, попри позицію 5 країн
Європейська комісія не планує вносити зміни до вже узгодженого з Україною тексту нової торговельної угоди, готується на базі поглибленої та...
Average Rating