Українці, які пильно спостерігають за коливанням курсів валют, не могли не звернути увагу на дивовижні речі. У той час, як курс долара до гривні вже третій місяць поспіль утримується приблизно на одному рівні, а коливання цінників – як на міжбанківському, так і на готівковому ринку – при цьому стають дедалі слабшими, євро, який ще зовсім недавно встановив нові рекорди ціни щодо до гривні, раптово почав падати не лише до долара США, а й до національної валюти – гривні. Що ж відбувається із євро? У чому причина його падіння і як довго це може тривати?
В основі того, що відбувається, лежать два фактори, що визначають ситуацію з євро у світі. Перший – проблеми економіки Єврозони, що накопичилися за останні роки, змусили Європейський центробанк розпочати цикл зниження облікової ставки. Перше зниження цього року відбулося 6 червня; тоді головну відсоткову ставку ЄЦБ було знижено з 4,50 до 4,25%. Друге, значно суттєвіше зниження ставки ЄЦБ відбулося місяць тому, 12 вересня: ставка була знижена відразу на 60 базисних пунктів, з 4,25 до 3,65%.
Паралельно із цим зниження ставки почала і Федеральна резервна система США, тобто. старе протистояння американської та європейської економік вилилося у змагання «хто опустить нижче». Зараз ФРС відстає: у США облікова ставка зараз 5% проти 3,65% у Європі.
Однак добило євро навіть не це, а конфлікт, що загострився на Близькому Сході. Війна Ізраїлю проти радикальних мусульманських угруповань «Хамас» і «Хезболла», що призвела до зіткнення спочатку з Ліваном, а потім і з Іраном, вдарила по всіх провідних світових валютах, крім долара, який тільки виграв від цього завдяки славі «валюти-притулку», що склалася за роки.
Усього за 2 тижні – з 30 вересня по 11 жовтня 2024 року – євро втратив у ціні понад три центи, подешевшавши з 1,1209 до 1,0900. І на думку аналітиків, на цьому проблеми євро ще не закінчилися. У випадку, якщо Ізраїль завдасть удару по Ірану і вразить його військові об'єкти, що означатиме ескалацію конфлікту на Близькому Сході, євро у світі може впасти ще сильніше. Звісно, стосовно американського долара.
А що ж відбувається з євро в Україні? Оскільки ціна долара до гривні останніми місяцями змінюється вкрай незначно (для «неозброєного ока» вона взагалі стоїть на місці), то логічно, що при цьому євро дешевшає не лише стосовно долара США, а й української гривні. І дешевшає досить суттєво. Адже 3 американські центи, які євро втратив до долара всього за 2 тижні, – це більше 1,20 грн.
От і бачимо: якщо 20-23 вересня євро в Україні купували (причому не лише обмінники, а й самі комерційні банки) по 46,40-46,50 грн., а продавали по 46,60-46,80 грн., то сьогодні євро можна купити за 45,40-45,60 грн. Тобто. за цей час він втратив у ціні ті самі 3 американські центи або 1,20 грн.
Виникає закономірне питання:
Що зараз робити з євро? Купувати чи продавати євро?
Продавати євро зараз, за поточними цінами – ідея не найкраща. А от якщо розглядати варіант диверсифікації свого валютного портфеля, то з цього погляду саме час подумати про покупку євро, насамперед за гривню. Рано чи пізно напруженість на Близькому Сході почне спадати, і тоді євро знову почне відновлювати свої позиції щодо долара США.
Якщо ж при цьому період «стабільного долара» в Україні добігатиме кінця, і цінники на долар в обмінках знову поповзуть вгору, – це також зіграє на руку євро і сприятиме ще більшому його подорожчанню.
Формуючи валютний кошик із трьох валют – долар, євро та гривня – звичайно, не варто віддавати більшої переваги високоволатильному євро. Однак 25-30% євро серед ваших нагромаджень буде дуже непоганим, фінансово виправданим рішенням.
Інші Новини
Запорізькій ОВА виділили додаткові 203 млн грн на будівництво укріплень
Кабінет міністрів перерозподілив кошти і спрямував додаткове фінансування укріплень на Запоріжжі. Про це заявив представник уряду в парламенті Тарас Мельничук....
Бізнесу дозволили імпортувати 60% електроенергії щоб уникнути графіків відключень
Кабінет Міністрів дозволив не застосовувати графіки відключення світла для бізнесу, який імпортуватиме 60% електроенергії для власних потреб, а не 80%,...
“Укренерго” оприлюднило графіки відключень на середу
В Україні у середу, 27 листопада, продовжать діяти графіки відключення електроенергії. Світло будуть вимикати протягом усього дня. З посиланням на...
Defense Express підрахували запаси Storm Shadow у Британії, Франції та інших країнах
Україна періодично отримує від країн-партнерів крилаті ракети Storm Shadow/SCALP. Однак скільки саме ракет було передано, та скільки залишилось у партнерів...
Опитування показало, що більшість українців за початок переговорів про заморожування війни
Більшість українців вважають, що війна, розв’язана Росією проти України триватиме ще понад рік. При цьому думки про те, що потрібно...
Уряд Норвегії планує збільшити допомогу Україні ще на 3 млрд доларів
Уряд Норвегії після консультацій з опозицією пропонує збільшити допомогу Україні в 2025 році до 30 мільярдів норвезьких крон ($2,7 млрд)...
Average Rating