Спокійний жовтень добіг кінця. На календарі – листопад, який приніс нові проблеми та випробування для валютного ринку України.
Рівно тиждень тому портал «Курс України» писав про те, які фактори формували настрої на валютному ринку наприкінці жовтня. Однак те, що чекає на нас попереду, виявилося набагато серйознішим.
Завтра (у вівторок 5 листопада) відбудуться чергові вибори президента США – вибори, за якими, без перебільшення, затамувавши подих, спостерігають у всьому світі. Протистояння кандидата від демократичної партії Камали Гарріс та республіканця Дональда Трампа досягло «точки кипіння», але навіть за добу до виборів жоден із кандидатів не може похвалитися хоч якоюсь перевагою. А це означає, що все вирішиться найближчими днями.
Що означає для України перемога того чи іншого кандидата? Насамперед ясність перспектив: або продовження малоактивної, але все ж таки підтримки у війні у разі перемоги Гарріс, або – повна невідомість і непередбачуваність, якщо переможе Трамп.
Валютний ринок України, який перебував у повному спокої та стані стабільності останні місяці, вже почав лихоманити. З ранку понеділка, 4 листопада, на міжбанківському валютному ринку спостерігається ажіотажний попит на безготівкову валюту з боку компаній-імпортерів. До 12-ї години дня обсяг угод у торгівельній системі Bloomberg досяг незвичних на цей час 150 млн доларів, а котирування зросли до 41,44/41,46 грн (відповідно, «бід»/«оффер»). Національний банк, звичайно, бере участь у торгах і проводить валютні інтервенції, але поки що зміг лише на якийсь час зупинити зростання котирувань.
Слідом за безготівковим спрямувався вгору і готівковий курс долара. До обіду долари т.зв. "старого" зразка в оптових обмінних пунктах столиці продають по 41,63-41,65 грн, а долари "нового" зразка – по 41,68 грн і вище. Українці, схоже, остаточно зневірилися у стабільності гривні та активно переводять її у долари чи євро. За інформацією, опублікованою Національним банком, за жовтень 2024 року т.зв. «чиста купівля» населенням валюти становила майже 1,4 млрд доларів, що стало максимумом за останні 12 років (з листопада 2012 року).
Підлив олії у вогонь і сам голова НБУ Андрій Пишний, який в інтерв'ю телеканалу ICTV заявив, що "не треба плутати поняття стійкості валютного ринку з фіксованим курсом". Подібна заява від керівника головного банку країни після кількох місяців відносної стабільності на валютному ринку може означати лише одне: на нас чекають нові злети та падіння, а Національний банк лише намагатиметься не допускати надто різких змін курсу.
Слід усвідомлювати, що стабільність на валютному ринку під час війни безпосередньо залежить від трьох основних факторів:
своєчасності та необхідного розміру іноземної фінансової допомоги, яка надходить в Україну;
грамотних дій Національного банку контролю за валютним курсом у складних умовах;
довіри до національної валюти з боку українського суспільства
Ми не просто так поставили на перше місце саме своєчасність і розмір допомоги, що надходить. Насамперед це допомога від США. І від того, хто стане новим господарем в Овальному кабінеті, це залежатиме безпосередньо.
Інші Новини
Як український гральний бізнес інтегрується на світовому ринку
З моменту легалізації азартних ігор в Україні бізнес активно адаптується до міжнародних стандартів. Удосконалюється законодавча база, прискореними темпами розвивається онлайн-сектор,...
Ціни на картоплю у Росії та Білорусі зросли до рекордного рівня
У 2025 році Росія та Білорусь стикаються з серйозними проблемами на ринку картоплі, яка є основним продуктом для місцевих споживачів....
Агросектор потрапив до списку галузей із найбільшим дефіцитом кадрів через мобілізацію
Близько 39% аграрних компаній в Україні стикаються із труднощами у пошуку персоналу. Про це свідчать результати дослідження "Оцінка ринку праці...
Шмигаль оцінив перспективи цьогорічного врожаю
Українські аграрії засіяли зерновими та зернобобовими культурами 76% посівних площ, що становить понад 4,3 млн гектарів. Про це під час...
Перехід на “спиртовий” бензин не підвищив ціни: на низці АЗС пальне здешевшало
Хвилювання щодо злету цін на бензин через обов’язкове додавання біоетанолу з 1 травня виявилися марними. Мало того, на низці заправних...
Нові заводи мікрочипів у США повністю завантажені замовленнями від Apple та NVIDIA
Тайванська компанія TSMC активно розширює свою присутність в США і її виробничі потужності вже повністю заброньовані великими технологічними гігантами, такими...
Average Rating