Бум споживчого кредитування, який охопив Росію на тлі війни з Україною, почав приносити свої перші сумні плоди.
Рівень платіжної дисципліни клієнтів російських банків впав до мінімуму з пандемії 2020 року, випливає з даних «Скоринг Бюро». Індекс «кредитної свідомості», який враховує неплатежі за кредитами, станом на 1 жовтня опустився до 1,53 пункту з 1,83 пункту роком раніше, а період його безперервного зниження — три квартали поспіль — став безпрецедентним за 12 років доступної статистики.
З початку року до кінця серпня 800 тисяч росіян вийшли на прострочення за позиками у банків, а загальна кількість неплатників досягла 6,2 мільйона, повідомив РБК гендиректор «Скорінг Бюро» Олег Лагуткін.
Зростання прострочення спостерігається за кредитними картками, ставки за якими найвищі серед усіх банківських кредитів, зазначає керуючий директор рейтингового агентства «Експерт РА» Юрій Бєліков. Люди часто використовують кредитні ліміти за картами, тому що банки не схвалюють їм кредити готівкою через високе боргове навантаження, зазначає він.
Одночасно зростає прострочення по іпотеці: до кінця вересня її загальний обсяг підскочив на 37% рік у рік, до 136 млрд рублів. А кількість позик, за якими клієнти банків перестали вчасно платити, досягла 52,2 тисяч проти 47,8 тисяч у січні.
Банк Росії поки що не бачить проблеми: згідно з його статистикою, у вересні прострочено було 3,5% споживчих позик — стільки ж, скільки на початку року, і менше, ніж рік тому (3,7% на вересень-2023). У грошах обсяг прострочення становив лише 1,6 трлн рублів.
Однак ці цифри не враховують борги, які банки списали з балансу, продавши колекторам або відправивши на стягнення до суду. Федеральна служба судових приставів бачить прострочення в рази вище, ніж ЦП, – у неї в роботі знаходяться борги на 3,4 трольйони рублів рублів. За даними ФССП, за січень-вересень у країні було порушено 10,9 мільйона справ про стягнення боргів фізосіб, а їхня загальна сума – 1,4 трлн рублів – перевищила результат за весь минулий рік.
Основним чинником потенційного дефолту позичальників фізосіб є інфляція, каже директор департаменту роздрібних ризиків банку «Зеніт» Олександр Шорніков: зростання цін збільшує витрати споживачів і на виплати за кредитами залишається дедалі менше.
За даними «Левада центру», проблеми з погашеннями мають майже половина позичальників: у 35% складності «невеликі», у 12% — серйозні, а 1% визнають, що вже не можуть платити зовсім.
За даними ЦБ, на 1 вересня громадяни РФ були винні банкам рекордні 37,9 трлн рублів. За останній рік ця сума зросла на 5,5 трильйонів рублів, а з початку війни – на 12,9 трлн.
Інші Новини
Гетьмнацев розповів про успіхи детінізації
За 10 місяців 2024 року надходження до держбюджету від детінізації в доларовому еквіваленті дорівняли 1,67 млрд доларів. Про це заявив...
Єврокомісія очікує підйому економіки єврозони у наступні роки
Економічне зростання єврозони прискориться у 2025 та 2026 роках, а інфляція продовжить сповільнюватись. Проте існують ризики для світової торгівлі через...
Російський “Сбербанк” підвищив ставки за іпотекою до майже 30% – ЗМІ
"Сбербанк", найбільший іпотечний кредитор Росії, вже вдруге за місяць значно підвищив ставки за іпотекою - до понад 28%. Про це...
Ухилянтів не позбавлятимуть водійський прав автоматично – Міноборони
Міністерство оборони спростувало інформацію про автоматичне позбавлення права керування транспортними засобами за неявку за повісткою. Однак для тих, хто ухиляється...
Україна залучить $1 млрд у Світового банку і додаткові €150 млн у ЄС – Шмигаль
Прем’єр-міністр Денис Шмигаль заявив, що Україна залучить 1 млрд доларів у Світового банку і додаткові 150 млн євро у Євросоюзу....
“Тисяча Зеленського”: Кабмін вирішив, як отримати і куди можна витратити
Уряд ухвалив порядок виплати "тисячі Зеленського". Кабмін визначив як, де і коли можна отримати гроші та куди можна буде їх...
Average Rating