У березні 2024 року кількість виданих кредитів в Україні дещо зросла в порівнянні з показниками лютого — на 13,7%. Але в цілому сектор кредитних послуг продовжує перебувати у стані стагнації. Про це, зокрема, говорить народний депутат Данило Гетманцев.
Згідно з отриманими даними Нацбанку, у березні 2024 року залишок гривневих кредитів зріс лише на 1,9% у порівнянні з показниками лютого. Однак при порівнянні з аналогічним періодом минулого року різниця більш суттєва — приріст склав 7,1%. Тобто приблизно +49,4 млрд грн.
Водночас варто звернути увагу на нерівномірність роздрібного та корпоративного кредитування:
Роздрібні кредити впродовж року виросли на 15,8%.
Корпоративні кредити продемонстрували менше зростання — 3,8%.
Однак кредити населенню в Україні займають лише 30% у структурі всього кредитного портфеля. Решта — це саме корпоративні кредити.
Після початку повномасштабної війни динаміка кредитування демонструє доволі суттєві коливання. Після 24 лютого 2022 року спостерігалося стрімке падіння активності, а поступова стабілізація та відновлення стали помітними лише влітку 2023 року. Однак навіть станом на зараз досягти передвоєнних показників не вдалося.
Втім, слід зазначити, що є деякі винятки з загальної картини. Яскравим прикладом є зростання обсягу іпотечних кредитів, які у 2023 році досягли 8,85 млрд грн, зрівнявшись з передвоєнним 2021 роком. Однак тут варто зауважити, що істотний вплив на це має програма доступної іпотеки єОселя, яку банки розглядають як відносно безризикову. А для багатьох внутрішньо переміщених осіб це єдина можливість придбати нове житло на пільгових умовах. Тому саме цей сектор кредитування демонструє зростання. Більшість інших справді перебувають в стагнації.
За результатами опитувань та власних спостережень спеціалістів Kurs Finance, є доволі чіткий перелік причин, чому зараз українці не користуються послугами кредитування без вагомої потреби:
Економічна нестабільність та невизначеність, а також доволі активна інфляція.
Страх втрати роботи або джерела доходів.
Необхідність зберігати заощадження для екстрених ситуацій.
Обмежена доступність кредитів для деяких громадян.
Психологічний чинник: стан невизначеності, стрес, невпевненості у майбутньому.
Важливо додати, що зменшення кількості споживчих та корпоративних кредитів має безпосередній вплив на роботу банків: знижуються відсоткові прибутки, скорочується кредитний портфель, накопичується надлишкова ліквідність, зростає конкуренція тощо.
Наразі складно говорити, коли ніша кредитування в Україні повернеться до передвоєнних показників та продемонструє стрімкий розвиток. Ймовірно, це станеться вже після завершення бойових дій. Однак будувати будь-які прогнози сьогодні практично неможливо.
Анатолій Рубан, автор розділу Курс Finance
Інші Новини
Ілон Маск запускає у своїй соцмережі новий месенджер XChat
X може незабаром замінити свій розділ для обміну повідомленнями DM новий вбудований месенджер XChat.Звичний розділ з повідомленнями в X незабаром...
Бородянська громада презентувала програму відновлення: що робитимуть
Одна з найбільш зруйнованих громад Київщини – Бородянська територіальна громада, презентувала програму свого комплексного відновлення (ПКВ).Про це говорить коментар голови...
Уряд розширив програму доступних кредитів для фермерів на будівництво овочесховищ
Кабінет міністрів розширив можливості аграріїв щодо будівництва овочесховищ у межах програми "Доступні кредити 5-7-9%". Про це йдеться у повідомленні Мінагрополітики.Відповідну...
Підвищення військового збору збільшило майже вчетверо надходження до бюджету
За перший квартал 2025 року до бюджету надійшло 34,1 млрд грн військового збору. Це у 3,7 раза більше, ніж за...
Гендиректор Apple допоміг тимчасово відкласти мита Трампа на електроніку – WP
На тлі запровадження нових мит адміністрацією Дональда Трампа проти китайського імпорту, генеральний директор Apple Тім Кук доклав значних зусиль за...
Уряд виділив 830 млн грн на облаштування укриттів у школах
Кабінет міністрів України на засіданні 18 квітня розподілив субвенцію в обсязі 830 млн грн на облаштування укриттів в закладах загальної...
Average Rating